Amazon’un İnceleme Politikası İncelemelerde Düşüş: Satıcılar için Geleceğin Şimdi Nasıl Göründüğü

15.04.2022
1.367
Amazon’un İnceleme Politikası İncelemelerde Düşüş: Satıcılar için Geleceğin Şimdi Nasıl Göründüğü

Amazon’un İnceleme Politikası İncelemelerde Düşüş: Satıcılar için Geleceğin Şimdi Nasıl Göründüğü Bize göre, güncellenen politika özellikle sahte Amazon hesaplarını hedefliyor. 50$’lık minimum toplam harcama (bir kredi kartı veya banka kartı kullanarak), kendi ürününü incelemek veya diğer ürünler hakkında olumsuz yorumlar bırakmak için Amazon’da birkaç sahte hesap oluşturmayı önemli ölçüde zorlaştırır. Ürün incelemeleri yazmak üzere ‘etkinleştirmek’ için her bir hesabın Amazon’da en az 50 $ değerinde ürün satın almış olması gerekir.

Amazon ürün incelemeleri için aynı tür finansal gereksinimin Temmuz ayında, ancak en az 5 ABD doları tutarında sunulduğunu belirtmek ilginçtir. Açıkça görülüyor ki bu düşük minimum 5$, Amazon’un istediği etkiyi yaratmadı. Asgari toplam harcamayı 50 ABD Dolarına çıkarmak, büyük olasılıkla, gerçek bir müşteriyi fiilen etkilemeden veya sınırlamadan “gerçek” bir Amazon müşterisini ifade etmeye yetecek kadar büyük bir meblağ arasında bir uzlaşmadır. Amazon’daki organik incelemelerin çoğunun, yine de 50 dolar harcayan kullanıcılar tarafından bırakılmış olması oldukça muhtemel görünüyor.

Amazon’un İnceleme Politikası, Ürün Test Kullanıcılarını ve Teşvik Edilen (‘Ücretli’) İncelemeleri Yasaklıyor

Amazon, dün yayınladıkları açıklamada , teşvikli incelemelerin artık kesinlikle yasak olduğunu söylüyor. Ücretsiz veya indirimli ürünler karşılığında yazılan incelemelere artık yalnızca satıcılara sunulan Amazon Vine programı üzerinden izin veriliyor. Vine benzeri avantajlardan yararlanmak isteyen satıcılar, indirimli (veya nadir durumlarda ücretsiz) bir ürün karşılığında Amazon alışveriş yapanlardan dürüst ve tarafsız yorumlar almak için geçmişte inceleme kulüplerini kullandı. Bu her zaman incelemede ifşa edildi, ‘Bu ürün bana tarafsız, dürüst bir inceleme için verildi’ gibi bir ifadeyle ifade edildi.

Ancak sorun şu ki, ReviewMeta’nın çalışması , ürün testçilerinden inceleme bıraktıklarında gerçekten (olumlu) bir önyargı olduğunu kanıtladı.

Amazon, Ürün Test Kullanıcılarının Yorumlarını Neden Yasaklıyor?

Amazon’un bakış açısından, teşvik edilen incelemelerin anlaşılır bir şekilde yasaklanmasının iki nedeni vardır:

 1. Teşvik edilen incelemelerin sayısı son birkaç ayda önemli ölçüde arttı
 2. Teşvik edilen incelemeler, ortalama olarak daha olumlu veya ‘fazla olumlu’dur ve ürünün çarpık bir görüntüsünü oluşturabilir

Sonuç olarak, The Consumerist’te bildirildiği üzere Amazon’daki incelemeler son zamanlarda güvenilirliğini kaybetti . Teşvikli incelemelere yönelik bu son yasakla Amazon, müşterilerinin alışveriş deneyiminin etkilenmediğinden ve müşterilerin hem ürün incelemelerine hem de bir platform olarak Amazon’a olan güveninin kaybolmadığından emin olmak istiyor.

2015’ten bu yana ‘ürün testi’ bağlamında yazılan incelemelerde güçlü bir artış oldu. ReviewMeta’dan yeni gönderilen incelemeleri gösteren yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, yakın zamanda gönderilen incelemelerin %50’sinden fazlası artık ürün testçilerinden/inceleyicilerinden (‘teşvik edilmiş’ olarak adlandırılır ve turuncu renkle gösterilir).

Ürün test kullanıcısı incelemeleri, ortalama olarak normal incelemelerden önemli ölçüde daha olumlu

Çalışmanın açıkça gösterdiği gibi, test incelemeleri ortalama olarak önemli ölçüde daha olumlu: Ortalama bir normal inceleme 4,36 yıldız iken, teşvik edilen incelemeciler ürünleri ortalama 4,74 yıldızla derecelendirdi. Bir yıldızın üçte birinden biraz daha fazla olan bu fark ilk başta büyük görünmeyebilir – ancak Amazon’daki ürünlerin genellikle “yalnızca” 4,4 yıldızla nispeten iyi bir ortalama derecelendirmeye sahip olduğu düşünülürse, 0,38’lik bir iyileşme olduğu açıktır. star, ortalama bir ürün ile en yüksek puana sahip bir ürün arasındaki farkı kolayca yaratabilir.

Yeni Amazon İnceleme Politikası, İnceleme Kulüplerinin Kullanımını Nasıl Etkiler?

İnceleme kulüplerinin bu şekilde kullanılması, yeni Amazon inceleme politikası güncellemesi tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Bu eski ‘inceleme kulüplerinin’ çoğunun dönüştüğü şey, satıcıların indirimlerle satışları artırabileceği, ancak karşılığında inceleme alamadığı bir anlaşma sitesi çizgisinde.

Müşterilerin indirimli olarak satın alınan bir ürün için yine de yorum bırakıp bırakamayacakları belli değil. Ayrıca, promosyonlar ve indirimler nedeniyle bir ürünün En Çok Satanlar Sıralaması üzerindeki etkisinin, sıralama hesaplamasında yakında daha az ağırlık alacağından şüpheleniyoruz.

 • İnceleme kulüpleri hala kullanılabilir mi? Bir çeşit. Satış hızını artırmak için indirimler ve promosyonlar sunulabilir, ancak karşılığında inceleme almak yasaktır.
 • İndirimli satın almaların incelemelerine yine de izin verilecek mi? Bu belirsiz. Gelecekte Amazon, promosyon satışlarını BSR’deki organik satışlardan daha az ağırlayabilir.
 • 50 doların altındaki ürünler incelenebilir mi?
  Evet. Bir Amazon hesabı (herhangi bir süre boyunca) toplam 50 dolardan fazla harcadıktan sonra, o hesap temizlenir veya inceleme bırakmak için ‘onaylanır’.
 • İndirim kodları yine de verilebilir mi?
  Evet. Ancak Amazon’un bu indirimli ürünün incelemesine izin verip vermeyeceği veya bu incelemenin algoritmanın hesaplamasında nasıl ağırlıklandırılacağı açık değil.

Uluslararası Amazon Piyasaları Güncellenen Amazon İnceleme Politikasından Etkilenecek mi?

Henüz değil. Şu anda, en son güncelleme yalnızca Amazon.com için geçerlidir. Ancak deneyimlerimize dayanarak, bu yeni inceleme yönergelerinin Amazon’un küresel pazarlarında da kullanıma sunulmasının yalnızca bir zaman meselesi olduğunu düşünüyoruz.

Bir satıcı, teşvik edilmiş incelemeler olmadan yeni bir ürünü nasıl öne çıkarabilir?

Bazen Amazon SEO ve Sıralama Optimizasyonu için en iyi uygulamalar , ürününüzü sonuç listesinin en üstüne çıkarmak için yeterli olmaz. Satıcılara temelde iki seçenek kalıyor:

 1. Yüksek satın alma olasılığı: Amazon, satın alma olasılığı daha yüksek olan ürünleri, aynı zamanda satma olasılığı daha düşük olan ürünlerden daha iyi sıralar. Daha fazla satış, daha yüksek TO vb., bir ürünün daha iyi sıralanmasına yardımcı olabilir. Satışlarınızı artırmak ve olumlu geri bildirim döngüsünü başlatmak için Amazon’da ve dışında pazarlamayı kullanın : Daha fazla satış, daha iyi sıralamaya yol açar ve bu da daha fazla satışa yol açar.
 2. Amazon’da Reklamlar: Arama sonuçlarının en üstüne atlamak ve normalde organik olarak elde edemeyeceğiniz satışlar oluşturmak için Amazon’da Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamları başlatın. PPC reklamları yayınlamak, yeni bir ürünün görünürlüğünü artırmanın ‘güvenli’ bir yoludur, çünkü Amazon’un bir indirim kuponu ile satın alınan ürünler için kalan incelemeleri nasıl tartacağı henüz net değil – eğer inceleme bırakılabiliyorsa.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.