Amazon’da Uluslararası Satış Nasıl Yapılır?

15.03.2022
1.004
Amazon’da Uluslararası Satış Nasıl Yapılır?

Amazon’da Uluslararası Satış Nasıl Yapılır?

Amazon’da Uluslararası Satış Nasıl Yapılır? Amazon hızla genişliyor. Sadece ürün çeşitliliği açısından değil, satıcı sayısı ve alıcı sayısı açısından. Amazon’un erişimi ve ürünlerinizi satabileceğiniz ülkeler sürekli büyüyor. Daha önce uluslararası olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı: sürekli genişleyen lojistik ağı ve uluslararası müşteri tabanıyla Amazon, yerel satıcılar için küresel genişlemenin önündeki engelleri azaltıyor.

Uluslararası bir kitleye satış yapmak Amazon’da Uluslararası Satış Nasıl Yapılır? Müşteri tabanınızı büyük ölçüde artırabilir. Özellikle yerel pazaryerinizde zaten başarılı olduğunuzda, küresel genişleme bir sonraki mantıklı adım olabilir. Amazon, FBA aracılığıyla nakliye ve müşteri hizmetleriyle ilgilenerek süreci kolaylaştırabilir. Ayrıca, güven oluşturmak için çok fazla çaba harcamak zorunda kalmadan bir pazara hızlı bir şekilde girmenizi sağlar. Amazon markası, küresel satışların önünü açıyor.

Ancak küresel genişleme (Amazon markası arkanızda olsa bile) her şey güllük gülistanlık değil. Öncelikle uluslararası müşteri segmentlerinizi anlamanız gerekir. Tercihleri, demografik özellikleri, gelir düzeyleri nelerdir? Ürününüzün iyi satma şansının yüksek olduğunu öğrendikten sonra, küresel olarak satış yapmak için bir süreç oluşturmanız gerekir. Yerel gümrük süreçlerinde, harçlarda ve vergilerde gezinmek bir engeldir. Ek maliyetleri hesaplamak ve bir sonraki yerel satıcılarla rekabet edebilmenizi sağlayacak bir fiyatlandırma modeli bulmak. Ardından, ürün özellikleri ve kalite güvencesiyle ilgili yerel düzenlemeleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Satışa Başlamadan Önce: Yerel Talebi Anlayın

Ürünlerinizi yeni bir pazarda satmaya başlamadan önce, genişleme için bir strateji geliştirmeniz gerekir. Başlangıçta kendinize sormanız gereken birkaç soru şunlardır:

 • Hangi ürünle başlıyorum: yeni mi yoksa mevcut mu?
 • Tek bir ürüne mi odaklanıyorum yoksa bir ürün portföyü mü satıyorum?
 • Ürünüm uluslararası nakliye için uygun mu?
 • Ürünüm o ülkede iyi satılacak mı?
 • Milli bayramlar ve mevsimler nelerdir?
 • O ülkedeki kültürel/politik/sosyal ortamlar nelerdir ve ürünüm uygun mu?
 • Ürünüm o ülkedeki tüm yönetmeliklere uygun mu?
 • Ürünüm uyumlu mu (yani ölçü birimleri, fişler, boyutlandırma vb.)?

Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda ve ürünlerinize talep olacağını belirledikten sonra genişleme stratejinize başlayabilirsiniz. Till (size ondan zaten bahsetmiştik – sayısız satıcının denizaşırı ülkelere yayılmasına yardım eden adam) farklı Amazon pazar yerlerinin (Japonya, ABD, Avustralya, AB) bir karşılaştırmasını bir araya getirene kadar, bu da nerede karar verirken bakmak için çok faydalı sonrakine genişletmek istersiniz.

İki özel durum vardır: Kuzey Amerika Birleşik Hesabı ve Avrupa Birleşik Hesabı. Bu bölgeler için, katılımcı ülkelerden birinde yalnızca bir satıcı hesabı oluşturmanız yeterlidir ve bölgeye dahil olan diğer pazar yerlerine otomatik olarak ve hiçbir ek ücret ödemeden erişim kazanırsınız.

Örneğin, Almanya’da bir satıcı hesabınız varsa, otomatik olarak İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya’ya erişiminiz olur. Benzer şekilde, bir ABD satıcı hesabı için yalnızca aylık ücretleri ödemeniz ve otomatik olarak Kanada ve Meksika’ya erişmeniz gerekir. Bununla birlikte, bir satış yaptığınızda her zaman Amazon tarafından tahakkuk eden ürün başına ücreti (tavsiye ücreti) ödemeniz gerekir. Bunlar pazaryerine ve kategorisine göre değişir.

Yeni bir pazaryerine kaydolmak için neye ihtiyacınız var?

Yeni bir pazaryerine kaydolmak, kendi pazarınıza kaydolmaya çok benzer. Genellikle neye ihtiyacınız olduğuna dair küçük bir kontrol listesi:

 • Geçerli kredi kartı
 • Telefon numarası ve E-posta Adresi
 • Vergi bilgisi
 • banka hesabı detayları

2. Amazon’un uluslararası pazaryerlerinde ürün listelemeleri nasıl oluşturulur?

Uluslararası listelerden oluşan repertuarınızı oluşturmak, kendi iç pazarınızda listeler oluşturmaya benzer. Aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacak:

 • Ürün Kimliği (örn. UPC, EAN, ISBN)
 • Ürün başlığı
 • Madde işaretleri
 • Ürün Açıklaması
 • Arama terimleri (arka uç anahtar kelimeleri)
 • Ürün resimleri

Ürün listelemeleri, pazaryerlerinde toplu olarak oluşturulamaz. Özel etiket satıcısı olarak, ürününüzün ASIN’ini her bir pazaryerinde kaydettirmeniz ve yukarıdaki ayrıntıları yerel dilde eklemeniz gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.