Amazon’da Satış Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır: Dağılımı ve Ayrıntıları

26.05.2022
988
Amazon’da Satış Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır: Dağılımı ve Ayrıntıları

Amazon’da Satış Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır: Dağılımı ve Ayrıntıları Temel Amazon satış maliyetleri, satıcı hesabı türüne bağlıdır :

 • Bireysel (‘Kullandığın Kadar Öde’): Ürün başına 0,99 $ satış ücreti; Ayda 40 satış ve yalnızca belirli kategoriler
 • Profesyonel (abonelik): Aylık 39,99 $ + satılan ürün başına kategoriye bağlı ücret; hacim veya satış limiti yok

Amazon’a pazara giriş kolay gibi görünüyor. Sadece kaydolun ve ürününüzü satmaya başlayın… değil mi?

Gerçek şu ki, bu o kadar kolay veya ucuz değil. E-ticaret işi patlıyor ve herkes bunun bir parçası olmak istiyor. Bu nedenle, dikkate almanız gereken önemli zaman ve finansal yatırımlar vardır.

Bu yazıda size gerekli tüm maliyet bilgilerini veriyoruz . Bazı yatırımların ortalamalar ve tahminler olacağını lütfen unutmayın. Amazon’da satış yapmanın ne kadara mal olduğunu gerçekten anlamak için, sağladığımız denkleme kendi numaralarınızı eklemeniz gerekir.


I. Amazon’da Maliyetlerinizi Nasıl Hesaplarsınız?

Bir feragatname ile başlayalım : Amazon’da tüm maliyet hesaplamalarını tek bedende sağlamak mümkün değildir. Büyük ölçüde farklılık gösterirler ve birkaç farklı faktöre bağlıdırlar :

 1. Bulunduğunuz yer (bu gönderi ABD pazarına uyarlanmıştır)
 2. Üretim ve gönderim maliyetleriniz (paketleme, Amazon’a gönderim )
 3. Ürün boyutu , ağırlığı ve kategorisi
 4. İlk birim sayısı ( envanter )
 5. Başlamanıza yardımcı olacak bir araç kullanıyorsanız
 6. Marka olarak kayıtlıysanız
 7. Promosyon bütçeniz

Gönderinin sonunda, 3 senaryo sunuyoruz ve her biri için finansal maliyet ve zaman yatırımını hesaplıyoruz.

Adım 1: Ürün Araştırması

Bir Amazon Satıcısı olarak kaydolmadan önce , ürün teklifiniz hakkında oldukça iyi bir fikre sahip olmalısınız. Doğru ürün, başarılı bir Amazon işinin başarma veya kırma faktörüdür.

Amazon’da ürün bulmanın 2 yolu vardır :

 1. Eski usul (nakit sıkıntısı çekiyorsanız ve çok fazla zamanınız varsa): fiyatlar, satıcı sayısı, sıralama ve her ASIN için kategoriler (benzersiz ürün numarası) hakkında manuel araştırma. Bir elektronik tablo ve bu verilerle birlikte, Amazon’da ürünlerin karlılığı, nişler ve satış maliyetleri ile ilgili tahminler yapabilirsiniz.
 2. Hızlı ve güvenli : Ürün araştırma araçlarından birini kullanarak – bunlar satış, ağırlık, sıralama ve inceleme sayısı gibi filtrelere dayalı olarak ürünler ve kategoriler arasında arama yapmanızı sağlar. Ve çoğu zaman kısa sürede satan ürünler bulabilirsiniz.

2. Adım: Amazon’a kaydolun

Belirtildiği gibi: Satıcı olarak kaydolurken Amazon size 2 seçenek sunar : Bireysel Satıcı hesabı ve Profesyonel Satıcı Hesabı.

 BİREYSEL SATICI HESABIPROFESYONEL SATICI HESABI
Fiyat Satılan ürün başına 0,99 ABD doları aylık 39,99$
SesAyda maksimum 40 satışSınırsız
Yüklemeleri ListelemeSeller Central’da manuel yüklemeToplu Yükleme mümkün
Envanter yönetimiKullanılabilir araç yokSeller Central’daki envanter yönetimi araçları ve e-ticaret platformlarına bağlanma ve FBA’dan yararlanma imkanı
Mevcut KategorilerSınırlı Kullanılabilirlik (otomotiv ve güç sporları, ticari ürünler, koleksiyon paraları, mücevherler, güzel sanatlar, bakkaliye ve gurme yiyecekler, profesyonel hizmetler, spor koleksiyonları, video, DVD ve Blu Ray, saatler hariç)Herşey
Hediye sarmaNumaraEvet

Lütfen unutmayın : Bu aylık aidatların ödenmesine ek olarak, platform çeşitli farklı ücretler talep eder.

3. Adım: Amazon Ücretlerini Hesaplayın

1. Amazon Yönlendirme Ücreti

 • Amazon’da satış maliyetlerinin bir parçası olan bu ücret, her aktif listeleme için alınır ve ürün kategorisine bağlıdır.
 • Ücret tutarı , ürün fiyatının %6-45’i arasındadır ve genellikle ortalama %15’tir .
 • Ürün kategorisine bağlı olarak 1 $ veya 2$ ‘lık bir tavsiye ücreti de vardır (tavsiye ücretinin yüzde hesaplaması ilgili minimum tavsiye ücretinden düşük olduğunda geçerlidir)
 • Medya ürünleri satıyorsanız (kitaplar, DVD, müzik, video oyunları vb. dahil), Amazon ayrıca sizden Değişken Kapanış Ücreti alır ( Tavsiye Ücretine ek olarak 1,80 ABD doları sabit ücret )
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.