Amazon`da Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanma

04.07.2022
1.190
Amazon`da Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanma

Amazon`da Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanma

Amazon`da Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanma Amazon arama motoru, Google ile haklı olarak rekabet edebilir. Şirketler, mümkün olan en iyi içeriği ve kullanıcı deneyimini sunmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, her iki arama motoru da kullanıcı isteğini ortaya çıkan sayfaya mükemmel şekilde uyarlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapar. Google SEO için birçok özel kural olsa da Amazon SEO, Amazon satıcı anahtar kelimeleri ve Amazon arama terimleri optimizasyonu için en iyi uygulamalarına da sahiptir. Şimdi , ürününüz için kazanan anahtar kelimeleri seçmek ve onu arama sonuçlarında daha görünür kılmak için  en iyi Amazon arama terimlerinden bazılarını paylaşalım .

Amazon Arama Terimleri nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Amazon arama terimleri , alışveriş yapanların ilgilendikleri ürünü bulmak için kullandıkları Amazon’daki anahtar kelimelerdir. Platform, müşteri arama terimlerini bu alandaki satıcı anahtar kelimeleri ile eşleştirir ve en alakalı öğeleri gösterir. Dahası , Amazon’daki arama terimleri , kullanıcıların doğrudan arama çubuğunda belirtebilecekleri birçok özel kullanım durumunu ve amacı kapsar. Örneğin, bazıları “kırışıklık önleyici gece kremi ucuz” gibi uzun kuyruk anahtar kelimesini kullanır. Buna karşılık, diğerleri sadece ürün çeşitlerine göz atabilir ve “gece kremi” sorgusunu kullanarak fiyatları karşılaştırabilir. 

Amazon Arama Terimleri ile Arka Uç Anahtar Kelimeleri Arasındaki Fark Nedir? 

Amazon Arama Terimleri, alıcıların bazı ürünleri bulmak için platformların arama motoruna girdiği birkaç anahtar kelimedir. İnsanlar, Amazon listelerinin arka ucunda gizli oldukları için genellikle bunlara arka uç anahtar kelimeler olarak başvurur. Bu nedenle, arka uç Amazon Seller Central anahtar kelimeleri , ürün detay sayfanızda görünmeyen arama ifadeleridir. Tüm Amazon arama terimleri anahtar kelimelerini tahmin etmek ve kapsamak imkansız olsa da, en çok kazananları seçmek ve bunları arka uçtaki ürün açıklamanıza eklemek hala mümkündür.

Ne yazık ki, birçok satıcı, müşteri tarafından görülemedikleri için arka uç anahtar kelimelerini doldurmayı unutur. Yine de arka uç anahtar kelimeler, arama sonuçlarında satıcı sıralamanızı anında iyileştirebilir. Amazon liste kaydınız yine bunlara göre sıralanır ve potansiyel alıcılarınız, pazarda listelenen ürününüzü bulmak için bunları kullanır. Peki Amazon Satıcı Merkezi arama terimleri nasıl eklenir ? 

Arka uç anahtar kelimelerini doldurmak için:

  1. Seller Central hesabınızın Envanteri Yönet sekmesinde öğelerinizden birini seçin.
  2. Arka uç anahtar kelimeleri eklemek istediğiniz ürünü seçin ve Düzenle’yi seçin.
  3. Anahtar sözcük giriş formunu gösteren Düzenleme penceresinde Anahtar Sözcükler bölümünü seçin.

Verimli Amazon SEO Stratejisi: Amazon için Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir? 

Amazon SEO stratejinizin etkili olması için birkaç temel ilkeyi izlemeniz gerekir. Her şey anahtar kelime araştırması ile başlar. Öncelikle, Amazon müşterilerinin ne aradığını bilmeniz ve insanların ürününüzü bulmasını sağlamak için liste kaydınızda alakalı (yani müşteri sorguları için geçerli) kelimeleri kullanmanız gerekir. Buradaki anahtar kelime uygundur. Çünkü müşteriler ürününüzü satın almazsa, ne kadar yüksek frekanslı sorgular kullandığınızın bir önemi yoktur. Alakalı anahtar kelimeleri seçtikten sonra, göreviniz bunları stratejik olarak ürünün başlığına (başlığı) ve ayrıca “özellikler” (özellikler), “açıklama” (açıklama) ve “arama terimleri” bölümüne yerleştirmektir.

Listenizi optimize ettiğinizde bile işin henüz bitmediğini unutmayın. Optimizasyon sürekli bir süreçtir, yani sürekli olarak şu döngüden geçeceksiniz: “optimize et – analiz et – tekrar et.” Başarılı olmak için, hangi kelimelerin iyi bir şekilde satışa dönüştüğünü izlemeniz ve bu kelimelerin listelemenizdeki hacmini artırmanız gerekir. Elbette, sorguları daha alakalı hale getirmek için her zaman listeye daha fazla anahtar kelime ekleyebilir veya mevcut listeyi düzenleyebilirsiniz.

Sıklıkla bazı sorguların alakalı olduğunu düşünürüz, ancak bunlar satışa dönüşmez. Bu gibi durumlarda, talepte belirtilen ürünün özelliğini daha iyi vurgulamak için listelemeyi güncellemeye değer. Ancak, iyi dönüşüm sağlayan beklenmedik anahtar kelimeler bulduğunuzda bunun tersi durumlar da vardır. Bu durumda, bu yeni anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Her iki durumda da amacınız neyin işe yaradığını bulmak ve listelemenizi doğru yöne taşımaktır. Şimdi, Amazon anahtar kelimelerinin nasıl kullanılacağını tartışalım . 

Önce doğru anahtar kelimeleri seçin

Amazon anahtar kelime araştırmasına başlayın. Alıcıların belirli bir ürünü aramak için kullanabileceği tüm potansiyel olarak uygun anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini toplamayı gerektiren hem teknik hem de yaratıcı bir süreçtir. İlk olarak, en alakalı arama sorgularını kendi başınıza beyin fırtınası yapın. Ardından, SEO ve Amazon araçlarının bir karışımını kullanarak fikirlerinizi daha yetkin araştırmalarla destekleyin. Amazon arama kelimeleri analizi için özel uygulamalar kullanmanın yanı sıra, birçok Amazon ve Google sorgusu çakıştığından , temel SEO araçlarını kullanmak da bir Amazon satıcısı için arama terimleri bulmak mantıklıdır . Tek fark, Amazon müşterilerinin daha net bir satın alma amacına sahip olmasıdır. 

Doldurucu kelimeler kullanmayın

Amazon arama kelimeleriniz mümkün olduğunca spesifik ve anlaşılır olmalıdır. Bu nedenle dolgu ve sulu dünyaları kullanmayın – hiçbir anlam ifade etmezler ve hiçbir etki vaat edemezler, ancak yalnızca Amazon arama terimlerinizi sınırlayın. Amazon arama terimleri örneğine gelince, bu durumda, arama motoru için yalnızca “gece” ve “krem” kelimeleri gerçek anlam ifade ettiğinden, “gece bakımı için krem” yerine “gece kremi” anahtar kelimesini kullanmak daha iyidir. 

Amazon arama terimleri sınırına dikkat edin

Amazon arama terimleri anahtar kelimeleriniz için katı bir sınır vardır. Seller Central’da ürününüzle ve kullanıcının sorgusuyla eşleşen anahtar kelimeleri belirtmek için boşluklar ve noktalama işaretleri dahil yalnızca 249 karakteriniz var. Bu nedenle, bunları kullanırken akıllı olmalısınız. Uzmanlar noktalama işaretlerini, tırnak işaretlerini ve kısa çizgileri atlamanızı önerir. Ayrıca büyük harf kullanmanın da bir anlamı yoktur – anahtar kelime aramanız için önemli değildir. 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri dengeleyin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, belirli bir sorguya göre neredeyse anında en üst arama konumunu işgal etmenize izin verdiğinden, Google SEO için oldukça kazanıyor. Ancak Amazon SEO için uzun kuyruklar kullanırken bunlara dikkat etmeniz yardımcı olacaktır. Çoğu kullanıcı, daha yüksek arama hacmine sahip daha genel anahtar kelimelerle arama yapma eğilimindedir ve daha rekabetçidir. Bu nedenle görev, olası tüm arama amaçlarını ve kullanıcı davranış kalıplarını kapsayacak şekilde en alakalı genel arka uç anahtar kelimelerini daha spesifik uzun kuyruklu anahtar kelimelerle dengelemektir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.