Amazon Ürün Listelerinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

06.04.2022
1.300
Amazon Ürün Listelerinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Amazon Ürün Listelerinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Amazon Ürün Listelerinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz? Ürününüzün Amazon arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını ister misiniz? Sıralamayı iyileştirebilir (Amazon SEO veya arama motoru optimizasyonu) yanı sıra, ürün listelemenizi dikkatlice optimize ederek trafiği ve satışları artırabilirsiniz.

Amazon Listeleme Optimizasyonu nedir?

Amazon listeleme optimizasyonu , arama görünürlüğünü , tıklama oranlarını ( TO ) ve dönüşüm oranlarını ( CR ) iyileştirmek ve son olarak daha fazla satış üretmek için ürün sayfalarını yükseltme işlemidir . Bu süreç şunları içerir : anahtar kelime keşfi, listeleme metni ve resim içeriğinin optimize edilmesi ve artan inceleme sayısı.

Aslında bu, Amazon’da bir satıcı veya satıcı olarak yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Bu makalede, ürün optimizasyonu için bazı temel yaklaşımları tanıtıyoruz:

  • Arama terimleri : anahtar kelime araştırması ve sayfa içi etkinlikler
  • İçerik : ürün bilgileri, metinler ve resimler
  • İncelemeler ve Sorular ve Cevaplar

Amazon Sıralama Optimizasyonu: Anahtar Kelimeleri Optimize Edin (SEO)

Biliyor muydunuz: Bir ürünün Amazon aramasında görünmesi için ürün listelemesinin aranan anahtar kelimeyi içermesi gerekir. Onsuz, müşteri ürününüzü göremez. Anahtar kelime optimizasyonunun ilk kuralı bu nedenle basittir:

İlgili tüm anahtar kelimeleri ürün sayfanıza ekleyin.

Bu alakalı anahtar kelimeleri bulmak için kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmak için yeterli zaman planlayın. Amazon anahtar kelime araştırma aracımız Sonar’dan iyi bir şekilde yararlanın – ücretsizdir!

Anahtar kelime araştırmanızı bitirdikten sonra, anahtar kelimeleri ürününüze stratejik yerlerde eklemeniz gerekir. Aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

1. Ürün Başlığı: İlk 5 anahtar kelimenizi ürün başlığına yerleştirin. Yeni sıralama algoritmasına göre bu artık gerekli değil. Artık açıklayıcı ancak okunabilir bir başlık oluşturmaya daha fazla dikkat edebilirsiniz.

2. Arka uç anahtar sözcükleri: “Arama terimlerine” (“genel anahtar sözcükler” olarak da bilinir) 249 bayta kadar diğer önemli anahtar sözcükleri ekleyin. Dikkat: Amazon bu anahtar sözcükleri dizine eklemez 249 bayttan fazla kullanırsanız ( arka uç hakkında daha fazla bilgi anahtar kelimeler).

3. Madde İşaretleri ve Ürün Açıklaması: Buraya daha fazla anahtar kelime yerleştirebilirsiniz, ancak yalnızca ürün metinlerinin bilgilendirici netliğini bozmuyorsa.

4. Diğer Anahtar Kelime Türleri: Bazı ürünler, Hedef Kitle (ör. erkek/kadın) gibi ek anahtar kelime türlerinin tanımlanmasına izin verir. Amazon onları aramada filtreler, bu yüzden onları eklediğinizden emin olun.

5. Daha Fazla Detay: Ürününüze malzeme türü gibi ek ürün bilgileri atayın. Müşteriler bu bilgilere filtre navigasyonu ve belirli ürün bulucular aracılığıyla erişebildiğinden, bu bilgileri mümkün olduğunca eksiksiz doldurun.

Amazon Listeleme Optimizasyonu: İçeriği Optimize Edin

İçerik optimizasyonu, arama sonucundaki tıklama oranını (TO) ve ürün sayfasındaki dönüşüm oranını (CR) artırabilir. Her ikisi de sırayla satışların artmasına ve dolayısıyla daha yüksek bir sıralamaya katkıda bulunur.

İçeriğinizi geliştirmek için şu üç önemli noktayı göz önünde bulundurun:

  • Ürün Bilgisi
  • Ürün Metinleri
  • Görüntüler

Ürün Metinleri — En İyi Sonuçlar için İnsanlar ve Makineler için Optimize Edin

Açıklamaları ve ürün metinlerini (başlık, madde işaretleri, ürün açıklaması, EBC/A+ içeriği) oluştururken bu ilkeleri izleyin:

  • Bilgi: Satın alma kararı için gerekli tüm bilgileri sağlayın
  • İletişim (Avantajlar/Faydalar): Açıklamada makalenin faydalarını ve USP’lerini vurgulayın. Ürününüzün özellikleri potansiyel alıcılara nasıl yardımcı olur? Onlardan tam olarak nasıl yararlanıyorlar?
  • Sunum: Müşterilerin hızlı ve kolay bir şekilde alabilmesi için bilgileri sunun ve yapılandırın

Amazon Marka Kaydı (Geliştirilmiş Marka İçeriği (EBC)) ve satıcılar (A+ İçeriği) olan satıcılar için ek içerik seçenekleri mevcuttur . Örneğin entegre bir modüler sistem, metinlerin ve resimlerin yüksek kaliteli bir ürün açıklamasıyla birleştirilmesini sağlar. Sonuç: Ürünleri ve markaları sergilemek ve çapraz satıştan yararlanmak için büyük ölçüde geliştirilmiş seçenekler.

Amazon’da ürün listeleme içeriğini optimize ederken, mobil cihazlarda nasıl görüneceğini akılda tutmak önemlidir. Metin (madde işaretleri ve ürün açıklaması gibi) önemli ölçüde daha kısa gelir, bu nedenle en önemli bilgiler her zaman önce listelenmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.