Amazon Satıcıları İçin Avrupa’daki Depolama Seçenekleri

12.11.2021
1.086
Amazon Satıcıları İçin Avrupa’daki Depolama Seçenekleri

Amazon Satıcıları İçin Avrupa’daki Depolama Seçenekleri

Avrupa’da mallarınızı nerede ve nasıl saklamanız, seçtiğiniz siparişe bağlıdır.

Amazon’da satış yapmak genellikle size iki seçenek sunar: Satıcıya Gönderim veya Amazon Gönderimine Göre Gönderim. Bu Gönderim seçeneklerinin her biri, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi depolama seçeneğiyle birlikte gelir. 

Eski kıtadaki bir Amazon satıcısı olarak depolama seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

FBM Nedir?

Satıcı Tarafından Gönderim, ürünleri müşterilerinize Amazon’un katılımı olmadan kendiniz göndereceğiniz anlamına gelir. 

Mallarınızı elbette bir garajda ve pakette saklayabilir ve müşterilerinize kendiniz gönderebilirsiniz. 

Ancak, FBM genellikle harici bir sipariş karşılama sağlayıcısı kiralamak anlamına gelir . 

Depolama, harici bir sipariş karşılama sağlayıcısıyla nasıl çalışır?

Dış sipariş karşılama sağlayıcıları, E-Ticaret platformları aracılığıyla satılan malların dağıtımı ve teslimatında uzmanlaşmıştır ve tüm Avrupa’da ve hatta dünyada kendi depolarına sahiptir. 

Depolama ve gerçekleştirme süreci, FBA programlarınınkine benzer. 

Gönderim sağlayıcısı ürünlerinizi göndermeye başlayana kadar atmanız gereken birkaç adım vardır . 

  1. Öncelikle kriterlerinize uygun bir sağlayıcı seçmelisiniz. Bu, fiyat yapısına, depolama konumuna ve ihtiyacınız olan hizmetlere bağlıdır.
  2. Ardından, mallarınızı bir veya daha fazla deposuna göndermeniz gerekir. Çoğu sağlayıcının çeşitli ülkelerde birden fazla depolama yeri olduğundan, bu müşteri tabanınıza ve gerekli teslimat hızına bağlıdır. 
  3. Ürünler geldikten sonra paketi, teslimat formunu ve daha fazlasını seçersiniz. 
  4. Ürünler daha sonra, sağlayıcının sistemine bir işlem kaydedildikten sonra doğrudan depolama tesislerinden müşterilere teslim edilir. 

FBM benim için iyi bir seçenek mi?

Yerine getirme seçeneği olarak FBM’yi seçmenin avantajı , sağlayıcıların bireyselliğidir. 

Avrupa’da her biri farklı alanlarda kendi gücüne ve uzmanlığına sahip birçok E-yerine getirme şirketi bulunmaktadır. 

Bazılarının birçok Avrupa ülkesinde depolamak için depoları olabilir ve hızlı teslimat yapabilir, ancak sabit ücret talep eder ve jenerik paketlerde teslimat yapar. 

Diğerlerinin sunacakları daha az depolama seçeneği olabilir, ancak konu müşteri hizmetleri ve paketlerin bireyselleştirilmesi söz konusu olduğunda öne çıkıyor – bu, bir marka oluşturmak isteyen küçük satıcılar için mükemmel bir seçenek oldukları anlamına geliyor. 

Her Amazon satıcısının ihtiyaçlarını karşılayan bir şirket bulmasını sağlayan, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sipariş karşılama sağlayıcısı vardır. 

Ancak FBM’nin dezavantajı, Amazon depolarında depolanmadıkları için ürünlerinizin hiçbirinin Prime için uygun olmamasıdır. 

Mallarınızı Prime ürünleri olarak pazarlamak için bir FBA programına katılmanız gerekir. 

kısaca FBA

Karşılanan-Amazon tarafından olduğu için terimdir Amazon’un lojistik programlarının her çeşitli depolama seçeneklerini ve müşterilere teslimatı dahil satıcılar için. 

Avrupa’da aşağıdaki programlar arasından seçim yapabilirsiniz:

  • EFN (Avrupa Gerçekleştirme Ağı)
  • MCI (Çok Ülkeli Envanter)
  • Pan-Avrupa FBA

EFN nedir?

Avrupa Lojistik Ağı’nı kullanırken, ürünleriniz yalnızca bir ülkede depolanacak ve buradan sevk edilecektir

O ülkeyi seçebilirsiniz ve ürünleriniz yine de tüm Avrupa Amazon pazaryerlerindeki müşterilere satılacak ve gönderilecektir.

Mallarınız Prime için uygun olacak ve sadece tek bir ülkede malların depolanması ile gelen bürokratik görevleri yerine getirmeniz yeterli. 

Ancak, envanteriniz tek bir yerde depolandığı için ürünlerinizin müşterilerinize sevkiyatı biraz daha uzun sürebilir. 

MCI nedir?

Amazon’un Çok Ülkeli Envanterinin kullanılması, daha uzun nakliye süreleri sorununu çözer. 

Bu programda ürünlerinizi birden fazla ülkedeki dağıtım merkezlerinde seçip depolayabilirsiniz

Bu seçenek ayrıca, ürünlerinizin Avrupa Lojistik Ağı programında seçilen ülkeler dışındaki ülkelerdeki müşterilere gönderilmesinden kaynaklanan ücretler olan sınır ötesi EFN ücretlerinden tasarruf etmenizi sağlar. 

Bununla birlikte, envanterinizin birden fazla tesis ve konum arasında yeniden dağıtılması deneyim gerektirir ve yanlış hesaplama yaptıysanız ve uzun bir süre boyunca envanter devri olmazsa daha yüksek depolama ücretlerine yol açabilir.

PAN-EU programı nedir?

Pan-Avrupa FBA programı, her şeyin Amazon tarafından halledilmesini isteyen deneyimsiz veya meşgul satıcılar için iyi bir seçimdir.

Bu seçeneği belirlerken mallarınızı yalnızca Avrupa’daki tek bir Amazon deposuna göndermeniz yeterlidir. 

Amazon, ürünlerinizin beklenen talebini hesaplayacak ve envanterinizi Avrupa’daki birçok depoya otomatik olarak yeniden dağıtacaktır

MCI’da olduğu gibi, bu programla da sınır ötesi ücretlerden kurtulacak ve hızlı teslimatlar sağlayacaksınız. 

FBA benim için iyi bir seçenek mi?

FBA programlarından herhangi biri, ürünlerini Prime ürünleri olarak pazarlamak ve Prime uygunluğundan kaynaklanan artan görünürlükten yararlanmak isteyen satıcılar için iyi seçeneklerdir. 

Prime’ı umursamıyorsanız ve maliyetlerden tasarruf etmeyi ve tekliflerinizi kişiselleştirmeyi tercih ediyorsanız, FBM ve harici sipariş karşılama sağlayıcıları iyi bir seçenek olabilir.

Amazon, programdan programa farklılık gösteren depolama ücretlerinin yanı sıra bireysel teslimatlar için komisyon ve ücretler talep etse de, E-yedekleme sağlayıcılarının fiyat yapıları ihtiyaçlarınız için daha uygun olabilir. 

Avrupa’da depolama ve KDV uyumluluğu

Ürünleriniz ister Amazon tarafından Avrupa’da isterse harici bir sipariş karşılama sağlayıcısının deposunda depolanıyor olsun, KDV ile ilgili bazı görevleri yerine getirmeniz gerekir. 

Avrupa , mallarınızın depolandığı her ülkede KDV kaydı yaptırmanızı gerektirir

Örneğin, Amazon’un MCI ve EFN programları dahilinde veya bir gönderim sağlayıcıyla bağlantı kurduğunuzda, depolama ülkesini seçebiliyorsanız, KDV için orada kaydolmanız gerekir. 

Ancak PAN-EU programına katılırsanız, Amazon’un ürünlerinizi potansiyel olarak depolayabileceği tüm ülkelerde kayıt yaptırmanız gerekir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.