Amazon Satıcı Fiyatlandırma Stratejisi Nedir?

16.06.2022
1.294
Amazon Satıcı Fiyatlandırma Stratejisi Nedir?

Amazon Satıcı Fiyatlandırma Stratejisi Nedir?

 

Amazon Satıcı Fiyatlandırma Stratejisi Nedir? Amazon’un ana hedeflerinden biri fiyatları rekabetçi platformlardan daha düşük tutmaktır. Amazon ayrıca diğer web siteleri tarafından sunulan aynı ürünlerin fiyatlarını da yakından takip eder ve mümkün olan en fazla kazanan fırsatları sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapar. Amazon satıcıları için ne anlama geliyor ve ayakta kalmak için AMZ’de nasıl fiyatlandırılıyor? Amazon fiyatlandırma stratejisine ve daha düşük maliyetle ancak daha yüksek kârla daha fazla satmak için izleyebileceğiniz olası stratejilere  daha derinden dalalım.

Fiyatlandırma En Önemli Faktör mü?

Bu, hem evet hem de hayır doğru cevaplar olduğunda geçerlidir. Gerçekten de en iyi fiyatlarla alışveriş yapma fırsatı, modern alıcıların Amazon’u seçme nedenlerinden biridir. Ama bu ne ilk ne de son sebep.

Statista araştırmasına göre , çevrimiçi alışveriş yapanlar, Amazon’u kendilerine sağladığı değerlerden dolayı tercih ediyor:

  • Hızlı ve ücretsiz kargo
  • İhtiyaç duydukları her şeyi tek bir alandan satın alma fırsatı
  • AmazonPrime Üyeliği
  • En iyi fiyat
  • kolay iade
  • Mükemmel alışveriş deneyimi
  • Güvenilir ürün incelemeleri
  • Doğru öneriler
  • Eşsiz bir şey bulma şansı. 

Gördüğünüz gibi, fiyat faktörü dördüncü sırada yer alıyor – en çok ABD’deki Amazon müşterilerinin %49’u için önemli. Ancak müşterilerin yarısı fiyat tarafından yönlendirildiğinden, daha akıllı FBA fiyatlandırma stratejileri geliştirmek ve uygulamak mantıklıdır. 

AMZ’deki Fiyatlar Neden Değişiyor?

AMZ özünde bir teknoloji markasıdır, bu nedenle müşteriler için değeri artırmaya sürekli olarak odaklanmaktadır. Ayrıca platformun fiyatlarının neden değiştiğini de açıklıyor. Pazar, ürün fiyatlarını sürekli olarak uyarlıyor – günde yaklaşık 2 milyon kez, bu da bir ürünün ortalama fiyatının yaklaşık her 10 dakikada bir değiştiği anlamına geliyor . Platform büyük miktarda veriye sahip olduğundan, müşterilerin satın alma alışkanlıklarını, kazançlarını, rakiplerin fiyatlarını, envanterlerini ve göz kamaştırıcı bir dizi başka yönü analiz edebilir.

AMZ ayrıca sıra dışı mallar için fiyatları artırıyor ve ardından çoğu standart ürün daha ucuz hale geliyor. Böylece müşteriler her zaman en iyi maliyeti aldıklarını varsayıyorlar.

Platformun fiyatlandırma algoritması, rekabetin fiyatları düşürerek nasıl değer yaratabileceğinin güzel bir örneğidir. Kalabalık bir platformdur, bu nedenle şirket üzerinde pazar payı için savaşması için her zaman bir baskı vardır ve daha düşük fiyatlandırma bunu başarmanın bir yoludur. Bu kadar düşük bir maliyet, bazen kazançları savurarak elde edilse de, bazen maliyetin kendisinden daha fazla değer yaratabilir. Örneğin AMZ, satıcıların iadeleri işlemesine ve nakliye lojistiğini dışarıdan temin etmesine olanak tanıyan bir çözüm geliştirerek fiyatları düşürdü.

Fiyatlandırma Taktikleri Tanımı

Amazon’un iş fiyatlandırma taktikleri, belirli bir iş hedefine ulaşmak için ürünün fiyatını pazar trendleri ve koşulları, müşterilerin talepleri, tercihleri ​​ve beklentileri ile eşleştirmeye yönelik stratejiler ve yaklaşımlardır. Amazon’da fiyatlandırma söz konusu olduğunda , izleyebileceğiniz dört temel stratejinin yanı sıra bir veriye dayalı ve daha akıllı bir taktik vardır. Onları daha ayrıntılı olarak inceleyelim. 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.