Amazon PPC: En İyi Kılavuz (2021 Güncellemesi)

11.05.2022
1.181
Amazon PPC: En İyi Kılavuz (2021 Güncellemesi)

Amazon PPC: En İyi Kılavuz (2021 Güncellemesi) Amazon PPC nedir?

Amazon PPC , üçüncü taraf satıcıların ürünleri için Amazon’daki satışları artırmak için reklam kampanyaları oluşturabilecekleri reklam platformudur. Bir alışveriş yapan kişi reklamlarına tıkladığında, reklam verenler Amazon’a bir ücret öder (tıklama başına ödeme modeli)

Amazon PPC reklamcılığı, Amazon’da güçlü bir pazarlama kanalı haline geldi . Amazon reklamları yayınlamak, satıcıların ve satıcıların, Amazon’un arama sonuçları sayfasının en üstünde ürünleri için görünürlük “satın almalarını” sağlar.

Amazon reklamcılığının potansiyelinden yararlanan satıcıların sayısı yıldan yıla önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Bu nedenle, tanımlanmış bir planınız yoksa, Amazon’da PPC hedeflerinize ulaşmak zorlaşabilir.

Amazon PPC Reklam Türleri

Mevcut 3 Amazon reklam türü vardır: Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Sponsorlu Görüntülü Reklamlar (eski Ürün Görüntülü Reklamları, PDA’lar).

Sponsorlu Ürünler – Amazon arama sonuçlarında ve ürün detay sayfalarında tek tek ürünleri tanıtmanıza olanak tanıyan, Google Adwords’e benzer anahtar kelime ve ASIN hedefli reklamlar . Sponsorlu Ürünler, Amazon’daki en popüler reklamlardır.

Sponsorlu Markalar – markaların Amazon arama sonuçlarının (ve diğer yerleşimlerin) üzerindeki en üst noktada reklamlarında özel bir başlık, marka logosu ve 3 adede kadar ürünü tanıtmasına olanak tanıyan ve alışveriş yapanları Amazon’larına gönderme olanağı sağlayan marka oluşturmaya yönelik reklamlar Amazon’da mağaza sayfası veya özel bir açılış sayfası. Yeni olarak, ürün detay sayfalarına bağlantı veren video reklamlar da mevcuttur.

Sponsorlu Görüntülü reklamlar – alışveriş yapanları Amazon ürün detay sayfalarına yönlendiren reklamlar. Amazon’da belirli ürünleri ziyaret eden veya ziyaret eden ( yeniden pazarlama ) alışveriş yapan kişilere hem Amazon’da hem de harici web sitelerinde alakalı reklamlar sunarlar.

Amazon reklamlarını kimler kullanabilir?

Hem satıcılar hem de satıcılar Amazon reklamcılığını kullanabilir (ancak satıcıların Amazon Marka Kaydı’na kaydolmaları gerekir, aşağıdaki tabloya bakın). 

Satıcılar ve satıcılar arasındaki fark nedir? Satıcılar (bazen üçüncü taraf satıcılar olarak anılır ) ürünlerini doğrudan Amazon müşterilerine satarlar. Satıcılar (bazen birinci taraf satıcılar olarak anılır ) ürünlerini doğrudan Amazon’a toplu olarak satarlar, ardından Amazon bunları müşterilerine satar.

Amazon reklamları, hem FBA (Amazon Lojistik) hem de FBM (Tüccar Gönderimi) ürünleri için kullanılabilir.

Neden Amazon PPC’yi denemeliyim?

Diğer reklam kanallarına kıyasla Amazon PPC genellikle çok etkilidir çünkü alışveriş yapanlara gerçekten alışveriş yaptıkları yere (yani Amazon’da) ulaşmanızı sağlar.

Amazon PPC , Amazon’un uygulamasında olduğu kadar masaüstü ve mobil tarayıcılarda görünen reklamlarla, Amazon’da oldukça görünür yerleşimlerle ürünlerinizi tanıtmanıza olanak tanır .

Amazon PPC ile hedeflerinize göre farklı Amazon reklam türleri arasından seçim yapabilir , bütçenizi kontrol edip esnek bir şekilde ayarlayabilir ve ölçeklendirebilir ve çeşitli ayrıntılı raporlarla reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini kolayca görebilirsiniz.

Amazon PPC , mesajınızın istenen hedef kitleye ulaştığından emin olmak için anahtar kelimelerden kategorilere, markalara ve ürünlere (ASIN’ler—Amazon Standart Kimlik Numaraları) kadar farklı hedefleme yöntemlerinden oluşan bir portföyün yanı sıra harici web sitelerinde yeniden pazarlama sunar.

Amazon reklam fiyatlandırması/ücretleri nelerdir?

Sponsorlu Ürünler ve Sponsorlu Markalar reklamları, tıklama başına maliyet (TBM) temelinde satın alınır ve ücretsiz olarak gösterilir; görüntülemeler veya gösterimler ücretsizdir. Sponsorlu Görüntülü reklamlar için hem TBM hem de 1.000 görüntülenebilir gösterim başına maliyet (VCPM) modelleri mevcuttur.

Amazon TBM ile yalnızca potansiyel bir müşteri reklamı tıkladığında ödeme yaparsınız. Tıklama başına harcamak istediğiniz miktarın ve dolayısıyla reklamlara harcadığınız miktarın kontrolü sizdedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.