Amazon İçin Satış Rehberi : Olumlu Puan Nasıl Alınır

12.04.2022
931
Amazon İçin Satış Rehberi : Olumlu Puan Nasıl Alınır

Amazon İçin Satış Rehberi : Olumlu Puan Nasıl Alınır 

Amazon İçin Satış Rehberi : Olumlu Puan Nasıl Alınır “Her şey yolunda dostum” – Amazon, deneme süresinde yorumları “Faydalı değil” olarak işaretleme seçeneğini kaldırır. E-ticaret devi ne planlıyor? Bu değişiklik tüccarlar ve müşteriler için ne anlama geliyor? Biraz düşündük.

Amazon görünüşe göre aşağı oylamanın kaldırılmasını test ediyor.

Yakın zamana kadar müşteriler “Faydalı” veya “Faydalı değil” seçeneğine tıklayarak yorumlara oy verebiliyordu. Müşteri puanları, “yararlı” bilgiler inceleme sıralamasında yükseldiği için bir katma değer elde eder.

Bu aynı zamanda değerlendirmeye bir güven unsuru da ekler. Daha fazla güven, daha iyi veya daha kötüsü için daha hızlı bir satın alma kararını destekler. Ne de olsa, bir alıcı çitin üzerindeyse, olumsuz değerlendirmeler de “yararlıdır”.

Negatif derecelendirmeler sıralamada nasıl yükselir?

Bu yakında sona erebilir. Amazon, açıkçası, incelemelerin yalnızca olumlu bir değerlendirmesini test ediyor. “Faydalı” ve “Faydalı değil”i seçmek yerine yalnızca bir “Faydalı” düğmesi vardır – hatta tıklamak için yalnızca bir başparmak işareti veya bir gülen yüz vardır. Kullanıcılar yalnızca bir inceleme için heveslerini paylaşabilir, dırdırcılar eli boş gider.

Amaç ne?

ABD ve İngiltere pazarlarında gülen yüz ve başparmak zaten çok popüler olsa da, bu hala bir test, Amazon’dan resmi bir açıklama yok. Spekülasyon kapsamındayız. Ancak birkaç olası neden var:

Amazon manipülasyonu önlemek istiyor

Yorumların sıralaması kötüye kullanılabilir. Olumlu yorumlar aşırı sıklıkta “yardımcı değil” olarak derecelendirilirse, daha da aşağı kayar ve müşteriler normalden daha fazla olumsuz yorum görebilir.

Bu, satış kaybına neden olabilir. Öte yandan, daha önce tüccarların, “Faydalı değil” seçeneğini mümkün olduğunca tıklayarak popüler olmayan olumsuz yorumları halının altına süpürmeleri mümkündü. Amazon’un etinde bir diken.

Perakendeci “dürüst” rekabetten yararlanır, müşterileriyle güvenini korumanın tek yolu budur. Potansiyel olarak manipülatif, olumsuz bir etkinin ortadan kaldırılması mantıklı bir hareket gibi görünüyor.

İstenmeyen derecelendirmeleri yeni senaryoda değiştirmek için, kullanıcıların öncelikle özellikle çok sayıda “yararlı” oy içeren bir dizi başka inceleme sağlaması gerekir. Bununla birlikte, bu incelemeler yine de en üstte yer alıyor – manipülasyon potansiyeli bir olasılık olmaya devam ediyor.

İncelemeler az – Bir tane bırakın, olur mu?

Amazon, derecelendirmelerin kötüye kullanılmasına karşı sürekli önlem alır. Sahte incelemeleri önlemek için çeşitli önlemler alınmaktadır. 2016’nın sonundan bu yana, ürünler artık inceleme karşılığında sunulmayabilir ve müşteriler, doğrulanmış satın almalar dışında haftada yalnızca beş inceleme yayınlayabilir.

Bu nedenle, derecelendirmelerin kalitesi, satıcıların derecelendirmeler karşılığında açıkça ücretsiz ürünlerin reklamını yaptığı ve hizmet sağlayıcıların bir ücret karşılığında profesyonel incelemeler sunduğu zamandan daha yüksektir.

Ancak bunların ortadan kaldırılmasıyla birlikte incelemelerin sayısı da düştü. Yine de, alıcılar bir şekilde yorum bırakmaya teşvik edilmelidir, bunlar Amazon’un tüccarları ve iş modeli için gereklidir.

Artık yeni ürünler için özellikle zor: İncelemeler olmadan organik sıralama zarar görür. Sıralama olmadan görünürlük yok, görünürlük olmadan satın alma yok, satın alma olmadan inceleme yok.

Ancak, müşterilerin onları ikna etmeden yorum bırakmasını nasıl sağlarsınız? En iyi yol, iyi müşteri hizmetidir – paket ekleri buna bir örnektir.

Pozitif kal

Daha olumlu bir ortam, daha fazla incelemeye de yol açabilir. Müşteriler, bir inceleme yazmak için harcadıkları çaba için ödüllendirilmelidir – diğer yandan, “faydalı olmayan” bir oy, ikinci bir incelemeyi engelleyen bir ceza olarak görülebilir.

Yeni gülen yüz, Amazon’un olumlu bir ruh hali yayma girişimi olabilir: Bir gülümseme bedavadır, iyi bir ruh hali bulaşıcıdır.

Hiç bir derecelendirmeyi “Faydalı” veya “Faydalı değil” olarak işaretlediniz mi? Amazon’un gülümsemeyi neden test ettiğini düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz!

(Editörün notu: Bu yayın sırasında, gülen yüz artık bulunamadı – görünüşe göre Amazon oldukça kapsamlı bir şekilde test ediyor. Onu en son nerede gördünüz?)

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.