Amazon Amerika’da Satış Nasıl Yapılır? Amazon FBA Nedir?

22.01.2022
1.524
Amazon Amerika’da Satış Nasıl Yapılır? Amazon FBA Nedir?

Amazon Amerika’da satış nasıl yapılır? bir çok kişi tarafından bir girişim olarak adlandırılıyor. Bu sürece nasıl başlayabilirsiniz ve kendi markanızı nasıl oluşturabilirsiniz? Bunların tamamını sizlere adım adım anlatacağız. Bu konuları sosyal mecralarda ve internette aratarak bulabilmenizde mümkün. Amazon’da Amerika’da satış yapmak üzerine ücretli eğitim verenlerde var. Lakin ben ücretsiz bir çok içeriğe ulaşarak satış yapanları gördüğümü söyleyebilirim.

Amazon’da ürün satma aşamasına gelmeden önce ürün seçimine karar vermeniz gerekmektedir. Bize göre önce satılacak ürünün iyi analiz edilmesi gerekiyor. Yani Amazon’da ürün satmadan önce çoğu kişi şirket açıyor veya amazon hesabı açıyor. Hatta Çin malı ürün satmak fikrinden yola çıkarak yanlış yapıyorlar. Fakat biz size ilk önce doğru üründe karar vermenizde ısrarcıyız. Ürünü hatta çok uzaklarda aramanıza gerek yok E-ticarette en çok satılan ürün herkesin bildiği gibi tekstil ürünleridir. Türkiye’de tekstil konusunda oldukça kaliteli ürünler çıkarmaktadır.

Amazon Amerika’da Satış Nasıl Yapılır? Neden Önemli?

Amerika’da 330 milyon insan yaşıyor. Yarısının buradan alışveriş yaptığını söyleyebiliriz. Buda Amazon Amerika’da satış nasıl yapılır? cevabını arayanlar için araştırma niteliği taşıyor. Amazon’da net sayı vermek gerekirse burada yaşayanların 130 milyonu aylık 13$ veya yıllık 130$ vererek Amazon prime hizmeti almaktadır. Bunu zaten herkes biliyor. İnanılmaz bir kitlenin olduğunun farkında mısınız? Amazon’da satış yapma mantığı sitenin aldığı trafikten gelmektedir. Milyonlarca insan buradan alışveriş yaparak kargolarını 1-2 gün içinde evlerinden teslim alabiliyorlar. Ayrıca yazımızın devamında sizlere bahsedeceğim Amazon FBA ürün satıcıları için büyük kolaylık sağlıyor. Amazon’u farklı bir diğer husus ise hiç bir satıcı için ayrım yapmıyor. Ürünü satmak tamamen sizin satış stratejinizle ilgili oluyor. Tabi her işte olduğu gibi reklam için para harcamak burada da önemlidir.

Amazon FBA Nedir? Amazon FBA avantajları nelerdir?

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA Nedir? az önce avantajlarını sunduğundan bahsettiğimiz FBA ne gibi kolaylıklar sağlıyor bahsedelim. Amazon’da satış yapmak için bu işe vakit harcamanıza gerek kalmayacak sistemin adına Amazon’un sahibi Jeff Bezos FBA adını vermiştir. Amazon FBA açılımı ise Fulfillment By Amazon olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı ise Amazon tarafından yerine getirilmesi anlamını ifade ediyor.

Amazon FBA yapmak için Amazon’da satış yapacak kişiler için karlı bir iştir. Kargolama, paketleme ve depolama gibi işlerinizi isminden de belli olacağı üzere amazon karşılamaktadır.

FBA yapmak için Türkiye’den ürünleri amazon deposuna göndermeniz yeterlidir. Amazon web sitesinde listelenen ürünler için sipariş gelmesinin ardından amazon çalışanları az önce bahsettiğimiz bu aşamaları sizin yerinize gerçekleştiriyor. Barkod okuması, paketlemesi ve kargo haline getirilmesine kadar tüm süreçler amazon tarafından takip ediliyor. Bu sürecin ardından ürünü sipariş eden kişiye hemen ulaştırıyorlar.

Amazon’un en büyük özelliği burada ortaya çıkmaktadır. Kendi işimizle ilgilenirken tüm süreçleri sizin yerinize takip eden birileri olması. Her ne kadar bu süreçler için küçük komisyonlar alınıyor olsa bile gerçekten mükemmel bir sistemi var.

Amazon’da Hangi Ürünler Satılıyor?

Öncelikle satış yapacağınız ürünü kendiniz karar vermenizden daha önce bahsetmiştik. Ürünü belirledikten sonra kesinlikle kendiniz test etmelisiniz. Bunu bir çok farklı firmadan satın alarak yapabilirsiniz. Hatta farklı ülkeden bile numune ürün talep ederek test etmeniz mümkündür. Sizlere bir ipucu vermem gerekirse şunu söyleyebilirim. E-ticaret platformlarında en çok satılan ürünler tekstil, ayakkabı ve gıda ürünleridir. Siz satacağınız ürünü bütçenize ve bunun gibi bir çok analize dikkat ederek karar vermelisiniz.

Ürünün kaliteli olması, kolay kullanılabilirliği gibi etkenler oldukça önemlidir. Diğer bir husus ürünü farklı kılan özelliğidir. Alıcıya kendini özel hissettiren paketlemeler ve kargo yaparken içine koyacağınız küçük notlar etkili satış stratejileri arasındadır. Bu yöntemler internetten satış yapan bir çok satıcı tarafındanda sıklıkla kullanılıyor.

Amerika’da Şirket Kurmak

Amazon’da satış yapmak için az önce bahsettiğimiz konulardan biri ürün belirlemekti. İkinci olarak ise Amerika’da şirket kurmanız ve bir satıcı amazon hesabınızın olması gereklidir. Bu süreçler bilmeyenler için oldukça zorlu süreçler olabiliyor bunu şimdiden söylemeliyim. Eğer Amerika’da yaşamıyor iseniz ve yabancı dil bilgisine hakim değilseniz kesinlikle amazon danışmanlık hizmeti almanızı öneririm. Amazon danışmanlık hizmeti ücretleri hakkında araştırma yapabilirsiniz. Fakat sektörde bu işin ehli olarak tanımlayabileceğimiz çok az firma veya kişiler vardır. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Tabi iş şirket kurmakla kalmıyor. Banka hesabı açılmasından noter işlemlerine kadar süreçler olabiliyor. Amerika’da bu prosedürleri hakim değilseniz bile, internetten ücretsiz bilgi edinebileceğiniz kaynaklar bulabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.