Almanya’da Dijital Medya Stratejileri Ve E-İhracat

08.01.2022
1.024
Almanya’da Dijital Medya Stratejileri Ve E-İhracat

Almanya’da dijital medya stratejileri ve e-ihracat süreçlerinin nasıl ilerlediği hakkında bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz faydalı bilgilere yer verdik. Daha detaylı bahsetmek gerekirse Almanya’da dijital medya anlamında sosyal medya kullanımı nasıldır? Almanya’ya Türkiye’den ihracat yapmak isteyenler hangi stratejileri uygulamalı gibi bir çok konuya cevap bulabileceksiniz.

Almanya'da dijital medya stratejileri ve sosyal medya kullanımı

Almanya’da Sosyal Medya Yoğunluğu Ne Kadar?

Almanya’ya baktığınızda trend olarak Amerika’nın kopyası olduğunu görmeniz mümkündür. Almanya’da en çok kullanılan sosyal medya kanallarında Facebook önde gelmektedir. Özellikle 30 yaş üstü kullanımım oldukça fazla.

Instagram Almanya’da kullanım oranı oldukça fazladır. Genellikle genç nesil tarafından kullanılıyor. Fakat eskiye göre 30 yaş üstü yetişkinlerinde artık kullanmaya başladığını söyleyebiliriz. Youtube’da son zamanlarda Almanya’da oldukça fazla kullanılmaktadır. Tabi bunda Youtube platformunun son zamanlarda yaptığı yeniliklerin büyük önemi vardır.

Almanya’da dijital medya stratejileri bir çok alanda yapılıyor. TikTok kullanımı şuan için sadece küçük yaştaki kitle tarafından kullanılıyor. Yetişkinler şuanda TikTok kullanımı konusunda geride kalmış durumdadır. Bunun sebebi kültürel farklık olmasıdır. Amerika’da yaygın olarak kullanılan TikTok platformu Almanya’da özel hayatın gizliliğine yani mahremiyete önem verdiğinden olduğunu düşünüyorum. Bu mecranın başarılı olduğunu bir çok ülkede kendini kanıtlamış olarak görebiliyoruz. Fakat şirketlere tam anlamıyla bir avantaj sunduğunu düşünmüyorum. Almanya’da da ileride ki zamanlarda görebilmemiz mümkün.

Almanya’da Dijital Medya Ne Konumdadır?

Almanya’da dijital medya ağırlıklı olarak arama motoru üzerinden yapılmaktadır. Bir çok arama motoru Google kadar kullanılmıyor. Almanya’da %90 gibi büyük bir oranda Google kullanıcısı bulunduğunu söyleyebiliriz. Almanya’da dijital alana devlet büyük ölçüde bütçe ayırıyor. Dijital medya alanında bir konuma gelindi ve bugüne kadar reklam ile belli kitlelere ulaşabilen şirketlerin artık bundan sonra yeniden nasıl pazarlayabilirim? Aynı müşteriye tekrar nasıl ulaşabilirim süreçlerine daha çok yöneldiği görülüyor.

Almanya'da dijital medya stratejileri nedir? Almanya'da E-İhracat süreçleri

Almanya’da Dijital Medya Stratejileri

Türkiye’den Almanya’ya satış yapacaklar için tabi ki bir çok strateji bulunmaktadır. Bunlardan biriside markanızın konumudur. Marka ismi markanız için ilk attığımız adım olabilir. Burada Türkler tarafından yanlış bilinen bilgiler arasında Türk ismiyle marka oluşturarak Almanya’da hizmet vermektir. Bunun yerine sektör veya ürünle ilgili marka isimleri oluşturarak satış yapmak daha iyi bir strateji olacaktır.

Her şeyden önce Almanya’da hizmet veren firmaların eyaletler arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurması gereklidir. Burada yerel danışmanlık hizmeti veren kişilerden yardım alabilirler. Almanya’da 16 tane eyalet bulunmaktadır. Piyasaya girmeden önce çok daha olumlu ve verimli sonuçlar almak için burada hizmet verenlerden yardım almak iyi bir strateji olabilir.

E-İhracatta Almanya ve Türkiye İş Birliği İçin Ne Gereklidir?

Almanya’da dijital medya stratejileri öncelikle gizlilik anlamında büyük önem taşır. Kesinlikle data paylaşılması konusunda kontrollüdür. Her şeyden önce Almanya’daki Türk kitlesini iyi tanımak gereklidir. Almanya’da 5 milyondan fazla Türk yaşıyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus Türkiye’de yaşayan Türkler ile Almanya’da yaşayan Türklerin farklı kültürde olmasını hesaba katmak gerekir. Almanya’da ki Türkler artık orada farklı kültür duygusunu benimsemiştir. Turizm sektöründen örnek vermemiz gerekirse, Binlerce gurbetçi Türkiye’ye tatil yapmaya geliyor Almanya’da yaşayan tüketiciye Türkiye’de ki gibi dokunmamak gerekir.

Almanya’da e-ihracat konusunda iş birliği yapmak için en önemli unsurlardan bir diğeri ise dildir. Almanlar için iletişim oldukça önem taşıyor. Bununla birlikte yine ortak bir iş birliği için doğru hizmet veren markalarla çalışmak daha önceden sunulan referanslarda önem arz etmektedir.

Almanya’da En Çok Kullanılan Pazar Yerleri Hangileri?

Amazon Almanya’da en çok kullanılan B2B platformudur. Giyim ve ayakkabı sektöründe ise Zalonda sıklıkla kullanılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.