Almanya E-İhracat Pazarına Giriş – Almanların E-Ticaret Alışkanlıkları

30.12.2021
1.151
Almanya E-İhracat Pazarına Giriş – Almanların E-Ticaret Alışkanlıkları

Almanya E-ihracat Pazarı konusunda çok büyük hacimlere sahip bir ülkedir. Ülkede 63 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu sayıda satış yapmak anlamında oldukça yeterli bir rakamdır. Almanya’ya ihracat yapmak için dil öncelikle çok önemlidir. Aynı dili konuşmuyorsanız Almanya’da bir firmaya satış yapmanızı oldukça zorlaştıracaktır.

Almanya’da aynı zamanda e-ticareti destekleyen kurum vardır. Bu kurum aslında birleştirilmiş bir topluluk diyebilirim. E-ticaret sitelerinin bu topluluğa katılarak kendilerine daha iyi konumlandırmasını büyük ölçüde arttıran bir kurumdur. Bu kurumun adı “Handler bund” olarak geçmektedir. E-ticaret için tüm organizasyonlar bu kurum aracılığıyla yapılır.

Almanya’da e-ticaret firmalarına baktığımızda Zalonda firmasının ön plandadır. Zalonda Almanya’da 6-7 yıl önce kurulmuş yeni bir firmadır. Fakat Dünya’da satış hacimleri ile lider konumuna gelebilecek sisteme sahiptir.

Almanya’nın ihracat hacmine baktığımızda ise giyim ve ayakkabı üzerine daha çok satış yapıldığını görebilirsiniz. Kar yönetimini hızlı aksiyon alabilecek satışları destekleyerek fakat uzun vadede kar getirecek rakamlar üzerine hareket ediliyor. Tıpkı amazon.com daha bu kadar büyümeden önce böyleydi.

Almanya’nın e-ticaret sistemine baktığımızda ise şunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bir gruplandırma yani kategori bazında değişen pazar yerleri olduğunu göreceksiniz. Bu pazar yerleri ev tekstili ve moda pazar yerleri gibi bir çok farklı kategoride pazar yerleri vardır. Burada bu iki gruptan bahsetmemizin sebebi ise en çok satış yapılan pazar yerlerinin tekstil ve ayakkabı üzerine olmasından dolayıdır.

Çoklu pazar yerlerinde ise Amazon.com dan sonra çıkan Otto gibi pazar yerleri ön plana çıkmaktadır. Otto biraz daha kapalı pazar yeridir. Bunun sebebi Otto politikalarına göre belirli bir satış hacmine ulaşmış firmaları sadece satış için birleştirmektedir. Bunun haricinde diğer firmalar veya bireysel hizmet vermek isteyen kişiler hizmet veremiyor olmasıdır.

Almanya’da e-ticaret sitesi konumunda farklı bir ayrıntı vermemiz gerekirse, üretici ve tedarik ile ürün satışı haricinde toptan ürün satışı yapılabilen pazar yerlerinin olduğunu görmeniz mümkündür.

Almanya E-ticaret Pazarı

Almanya Müşterisi En Çok Neye Dikkat Eder?

Alman müşterilerin daha önce dil konusuna çok önem verdiğini söylemiştik. Bununla birlikte Alman müşteriler, ürün çeşitliliği, kalite ve rekabetçi fiyatlar bulma konusunda uzmandır. Diğer müşterilerinde burada vermiş olduğu yorumlar satın almada büyük önem taşır.

E-ticareti Almanya’ya taşımak isteyen firmaların yorum kısmına önem vermelerinde büyük fayda sağlayacağını bilmesi gereklidir. Bu konuya hizmetin kalitesi eş değer olacağından hizmet çok önemlidir.

Gönderim süreci ve iade: Almanya Avrupa’da iade oranı en yüksek ülkedir. Bunun sebebi iade etme konusunda kendi ülkelerinde rahat olmalıdır. Yasal olarak 14 gün iade sürecinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat Almanya’da tüm firmalar tarafından 30 gün iade süresi verilebiliyor olmasıdır.

Alman Kullanıcıların Yurt Dışından Ürün Satın Almasını Etkileyen Durumlar

Almanya’da satış yapmayı hedefleyen Türk firmaları için bu konu oldukça önem taşımaktadır.

Öncelikle Alman kullanıcıların yurt dışından satın almama sebebi şunlardır:

  • İadenin çok zor olması veya iade sürecinin uzun sürmesi
  • Yerli alman firmalarında aynı ürünü bulabileceklerini düşünmeleri

Almanların en çok satın alma yaptığı ülkeler ise:

  • Amerika
  • İngiltere
  • Fransa

Bu satın almaların sebebi ise aradıkları ürünü bulamama, daha kaliteli ürün tercih etmek veya daha uygun fiyata alabileceğini düşünüyor olmasından kaynaklıdır.

Almanya E-İhracat Pazarı Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Almanya’da hiç bir ödeme yapılmadan kullanıcılar ürün satın alabiliyorlar. Ürünü sipariş edip ürün gelmesinin ardından sonra 14 gün içerisinde ürünü aldıkları şirkete ödeme yapılabiliyor. Buda Almanya’nın bu konuda ne kadar güvene dayalı olduğunun göstergesidir. Burada devreye aslında Klarna ödeme yöntemleri giriyor. Klarna satın alma sonrası ödemelerde kullanıcı ödeme yapmazsa sigortalı olabileceğinden ödemeyi kendi bu şekilde yapmayı üstlenerek bağı kurmaktadır. Bunun haricinde bir çok ödeme yöntemi Almanya’da mevcut PayPal, eurobank gibi ödeme yöntemleri kullanılıyor. Almanya’da kredi kartı kullanan insan sayısı oldukça azdır.

Almanya’da E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Kendi sitenizden satış yapabileceğiniz gibi pazar yerlerinde de satış yapmanız mümkündür. Almanya’da pazar yerlerinde satış yapmanın bir çok avantajını görebilirsiniz. Bu durum Amazon içinde geçerlidir. Hatta oldukça daha avantajlıdır. Örnek vermek gerekirse amazon.com pazar yerinde çok düşük maliyetlere satış yapmak mümkündür. Birde prime dediğimiz amazon’un kendi deposuna gönderip amazon tarafından maliyetlere yol açılabilecek hizmetlerin karşılanması size avantajlı konuma getirmektedir. Bu avantajlara örnek verilirse, iade sürecini yönetmesi, müşteri hizmetlerini tüm dillerde yönetmesi gibi bir çok konuda avantaj sağlayarak satışlarınızı 3 e 4 e katlayabiliyor.

Burada dikkatimizi çekecek husus Amazon’da Alman kullanıcıların yorumlara dikkat ederek alım yapmasıdır. Amazon’da satış yapmak için ise Almanya’da yerel bir firmaylada çalışmak mümkün.

Almanya’da hali hazırda satış yapan dükkanlar veya dükkanı olan firmalar ile ürününüzün pazarlanmasını sağlayabilirsiniz. Veya siz bir pazar yeri hesabı oluşturarak hesabınızın yönetimini sağlayacak kişilerle Almanya’da satış yapmanız mümkündür.

Türkiye’den satış yapacaklar için şu şekilde imkanlar bulunuyor. Ürünlerin son kullanıcıya iletme konusunda kargo maliyetlerini düşürebiliyoruz. Türkiye’den göndermek yerine yerleşik bir firma üzerinden ürünlerinizi gönderilmesi için hizmet alabilirsiniz. Bu sistemde ürünler depoda durur gönderim yerleşik olan firmada tarafından yapılır. Bu süreçlerin avantajı iade süreçleri, iade süreçlerinin zamanları ve kargo maliyeti bu merkezlerimiz tarafından sağlanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.