ACOS Nasıl Düşürülür: Amazon 101

14.06.2022
908
ACOS Nasıl Düşürülür: Amazon 101

ACOS Nasıl Düşürülür: Amazon 101

 

ACOS Nasıl Düşürülür: Amazon 101 Amazon’da satış yapacaksanız, Reklam Satış Maliyeti veya kısaca ACOS terimine aşina olmanız gerekir. Amazon arama motorunda görünmenize yardımcı olmak için Amazon görüntülü reklam ağını kullanıyorsanız (ve gerçekten kullanmanız gerekir), o zaman bu satışların size ne kadara mal olduğunu bilmelisiniz.

ACOS Ne Anlama Geliyor ?

Bu sayfada sadece Amazon PPC ACOS hakkında konuşacağız. Amazon ACOS formülünü , herhangi bir reklam ağında yürüttüğünüz herhangi bir reklam kampanyasında kullanabilirsiniz. Bu ölçümün yalnızca Amazon PPC için geçerli olduğunu varsayalım.

Bu terim, satışlarınızla ilgili olarak Amazon PPC’ye ne kadar para harcamanız gerektiği anlamına gelir. Burada basit bir örnekle gidelim:

  • Amazon PPC reklamlarına 40$ harcarsınız
  • Bu harcamadan 200$ satış elde edersiniz

Şimdi burada biraz basit matematik yapmamız gerekiyor:

  • Reklam harcamasını yaptığınız toplam satış sayısına bölün
  • Bu sayıyı 100 ile çarpın.

Bu örnekte, yaptığımız toplam satışların yaklaşık %20’si reklam maliyetlerini karşılamaktadır. ACOS’u bilmek sizin için çok önemlidir çünkü kar marjlarınızı hesaplamanıza olanak tanır. Sonuçta, reklam ve Amazon ücretlerini hesaba katmadan önce bir üründen yalnızca %10 kar elde ederseniz, aslında burada zarar etmiş olursunuz. Bu tuzağa kaç kişinin düştüğüne şaşıracaksınız.

Amazon PPC için iyi bir ACOS nedir?

Bu cevaplaması zor bir soru. Bazı insanlar yüksek bir ACOS ile büyük miktarda kar elde eder. Aslında, Amazon’daki ortalama ACOS’un %30 ile sınırlandığını bilmek sizi şaşırtabilir. Bu rakamın etrafındaysanız ve hala kar elde ediyorsanız, o zaman kendiniz için iyi gidiyorsunuz. Elbette ACOS’unuzu azaltmak sizin için her zaman bir amaç olmalıdır. Sonuçta, ACOS’unuz ne kadar düşükse, o kadar fazla kar elde edersiniz.

Çoğu insan, %10 ila %15 aralığında bir hedef ACOS’a sahip olmanız gerektiğini önerir, ancak %20’ye kadar sürünerek bile Amazon PPC ile mükemmel bir iş çıkardığınız anlamına gelir. Elbette, sizin için iyi bir ACOS’un ne olduğunu bulmanız gerekecek. Teklif verebileceğiniz bazı anahtar kelimelerin düşük bir ACOS ile çalışmayacağının farkında olmalısınız, ancak kârınız yüksek kaldığı sürece, bu o kadar da sorun olmamalıdır.

İyi bir Amazon ACOS için kesin bir kriter yoktur. Ancak, birkaç yol gösterici ilke vardır. İlk olarak, daha düşük bir ACOS daha yüksek getiri anlamına gelir – bu, satış başına reklamlara daha az harcama yaptığınız anlamına gelir. 

İkinci olarak, başa baş ACOS’unuz öğenizin kar marjına eşit olmalıdır. Ölçütünüz kar marjından yüksekse, onları satmaktan elde ettiğiniz kârdan daha fazlasını reklam ürünlerine harcarsınız. Açıkçası sürdürülebilir bir uzun vadeli model değil.

Yüksek Bir Amazon ACOS Önemli Değilse

Yüksek ACOS satışlarının mutlaka kötü olmadığı bir duruma basit bir örnekle başlayalım.

Bir AMZ tüccarı, Çizilebilir Dünya Haritaları sunuyor. Bir ülkeyi ziyaret ettikten sonra dünyayı keşfetmeniz gereken yerler. Bu öğe daha çok mevsimlik bir öğedir. Noel gibi hediye veren etkinlikler sırasında iyi satışlar elde edersiniz. Bu, AMZ En Çok Satanlar Sıralaması ve envanteri söz konusu olduğunda, bu sıcak zamana mümkün olduğunca iyi hazırlanmak için gerçekten gerekli olduğu anlamına gelir.

Bu öğeye başarıyla uygulanabilecek strateji şudur: Düşük sezonda AMZ Sponsorlu Ürün PPC kampanyasını zarara uğratmak. Haritalar için sezonluk ACOS aşağıdadır:

  • Düşük sezon: %55-70
  • Yüksek sezon: %15-20
  • Başabaş: yaklaşık %35
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.