7 e-Ticaret Strateji Tekniği – Kolay ve Etkili!

02.09.2021
956
7 e-Ticaret Strateji Tekniği – Kolay ve Etkili!

7 e-Ticaret Strateji Tekniği – Kolay ve Etkili!

Bir e-ticaret işi kurmak, dijitalleşmek isteyen geleneksel perakendeciler için çözüm haline geldi. Bu nedenle, yakın zamanda çevrimiçi mağazanızı açtıysanız ve en iyi pazarlama stratejisine karar vermekten bunaldıysanız endişelenmeyin, herkes hala bu e-ticaret dünyasının nasıl çalıştığını öğreniyor. Birçok farklı çevrimiçi işletme türü olduğundan, işleri kolaylaştırmak için buradayız.  

Her şeyden önce, müşteri yolculuğunun 3 aşamasını anlamak için biraz zaman ayırın : marka bilinirliği yaratın, üzerinde düşünmeyi teşvik edin ve son olarak karar verme. Ardından, hepsini e-ticaret stratejinizin temel hedeflerine dönüştürün.

Elde etmeye kararlı olduğunuz iş hedeflerine ulaşmak için 7 tekniği öğrenmek için okumaya devam edin.

Marka Bilinirliği Oluşturun

Her e-ticarete yeni başlayan, doğru insanları web sitelerine çekmeye ve sunduğunuz ürün veya hizmetlere güçlü ilgi duyanları bulmaya odaklanmalıdır. Web sitenize trafik çekmeye nasıl başlayabilirsiniz? KOLAY! Sosyal medyada etkin bir varlığa sahip olmanın ve benzersiz içerik oluşturmanın zamanı geldi . 

#1 Canlı Akış: e-Ticaret dijital pazarlama trendi

Canlı satış veya Canlı akış e-Ticaret, çevrimiçi satış yapmanın yeni yoludur. Çin bu pazara hükmediyor ve onu çok geride kalan ABD takip ediyor. Instagram ve Tik Tok’ta canlı satışı kullanabilirsiniz . Bu platformlar sizi müşterilere yaklaştırarak ihtiyaçlarını doğrudan anlamanıza olanak tanır. 

Örneğin, 2019’da canlı akışlı alışveriş, küresel satışlarda 60 milyar dolar sağladı. Perakende ve teknoloji konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Coresight Research raporuna göre, bunun yalnızca 1 milyar doları Amerika Birleşik Devletleri’nden gelirken, 2021’de ABD’nin 11 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

#2 Benchmark SEO İçeriği 

Google Arama sonuçlarının en üstünde olun ve potansiyel müşterilerin sizi ağ genelinde bulmasına yardımcı olun. Her zaman müşteri sorgularını yanıtlayan ve arama amaçlarıyla tutarlı olan benzersiz ve değerli e-ticaret ürün içeriği oluşturun. 

İlk adım, karşılaştırmalı anahtar kelimelerinizin farkında olmaktır. Bu, rakiplerinizin içeriğini analiz ederek anahtar kelime araştırması yapmak anlamına gelir. İçeriğinizi SEO ile uyumlu olacak şekilde hazırlarsanız etkileşim kazanırsınız.   

İkinci olarak, yüksek performanslı içeriğinizin metriklerini izlemek için teknolojiden yararlanın ve Google Analytics’i kullanın. Hedef kitlenizin aradığı şey bu olduğu için bu tür içeriği yeniden oluşturun.

Ekstra ipucu: Farkındalığı artırmanın en iyi yollarını burada bulun

Dikkate Alın

Bu ikinci aşamada, insanlar ürünlerinizle ilgilenir, ancak sizi diğer web siteleriyle karşılaştırma niyeti kaçınılmazdır. Bu, sitenizin gezinmesine daha fazla dikkat etmeniz ve ürünlerinizin neden rakiplerinizden daha iyi olduğunu müşterilere gösterdiğinizden emin olmanız gereken zamandır. 

#3 Kullanıcı dostu e-ticaret web sitesi tasarımı

İnsanların çevrimiçi mağazanızda daha fazla zaman geçirmesini nasıl sağlayacağınızı merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken e-ticaret web sitesi tasarımınızı ve gezinmenizi optimize etmektir. Sitenizi daha keyifli hale getirmek için kontrol listemize bir göz atın:

  • Web sitesi sayfalarını sezgisel ve taranabilir tutun.
  • En iyi açılış sayfalarını tasarlayın ve her birine bir harekete geçirici mesaj ekleyin. 
  • Hız süresini kontrol edin ve web sitenizi daha hızlı hale getirin. 

4. Google Alışveriş’te Reklamcılık

Yerel envanterinizi Google Alışveriş’e ekleyin. Yalnızca Google Merchant’ta bir hesap oluşturmanız gerekir. Faydaları nelerdir? Google Alışveriş’te reklam vermek, yalnızca e-ticaret web sitenize değil, aynı zamanda fiziksel trafiğinize de olan trafiğinizi artırmanıza olanak tanır. 

Rakipleriniz arasında öne çıkın ve alışveriş yapanların envanterinizle ilgili tüm bilgileri çevrimiçi olarak bulmasına izin verin e. Ürünlerinizi yüksek kaliteli görseller ve açıklamalarla tanıtın. 

Karar Verme ve Satış Sonrası 

Bu, müşteri yolculuğunun son aşaması ve aynı zamanda dönüşümleri artırmak için son şansınız. Müşteriniz ödeme sürecini başarıyla tamamladıktan sonra, sadakat programı stratejinizi geliştirmeye başlamalısınız. 

#5 Promosyon kodu   

Promosyon kodları, özellikle yeni müşteriler yakalamaya çalışırken satışları teşvik eder. Başarılı bir promosyon stratejisi geliştirmek, satışları artırmanın anahtarıdır. Örneğin, tatil günlerinde indirimler sunmak harika bir seçenektir. İşte stratejinizi geliştirmek için bazı fikirler: 

  • Sezon trendlerini kullanın ve tatil pazarlama takviminizi planlayın. Bazı iyi indirimler sunmak için özel tarihlerden yararlanın.
  • Sezonluk indirimleriniz için belirli bir açılış sayfası oluşturun ve reklam kampanyanıza bir Google Ads promosyon uzantısı uygulayın. 
  • E-Ticaret web sitesi tasarımınızı , ürün indirim afişlerinizi ana sayfaya dahil edecek ve dönüşümleri artıracak şekilde uyarlayın . 
  • Promosyon kodunuzu sosyal medyada tanıtın. 

#6 Kolay ve hızlı ödeme işlemi

Satışlarınızı artırmak için basit ve sezgisel bir ödeme işlemi yapın. Müşterilerinizin satın alma süresini kısaltırsanız, dönüşümlerinizi artırırsınız. Alışveriş sepetini terk etmeyle mücadele etmenin bir yolu, ödeme sürecini hızlandırmaktır. Ödeme sürecini basitleştirmek için iki püf noktası öneriyoruz: 

  • Tek dokunuşla ödeme: Google Play’i dokun ve öde için kullanabilirsiniz. Bu yöntem, ödeme deneyimini iyileştirecek ve ziyaretçilerin istenen işlemi tamamlamadan sayfanızı terk etmesini önleyecektir. 
  • Sipariş ayrıntılarını içeren bir onay e-postası gönderdiğinizden emin olun: müşteri güvenini ve güvenini sağlar. 

#7 Evanjelizm Pazarlaması 

Evangelizm pazarlaması temel olarak ağızdan ağza pazarlama veya başka bir deyişle, ürünleriniz veya hizmetleriniz etrafında hayranlar yaratmaktır. Markanıza inanan ve başkalarını çevrimiçi mağazanızdan alışveriş yapmaya ikna etmeye çalışan bir topluluk oluşturmaya özen göstermelisiniz. Dijital çağda sosyal medya marka bilinirliğinin yayılmasına katkı sağlayacaktır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.