2022’de E-Ticaret Dönüşüm Oranınızı Nasıl Artırırsınız?

14.03.2022
1.046
2022’de E-Ticaret Dönüşüm Oranınızı Nasıl Artırırsınız?

2022’de E-Ticaret Dönüşüm Oranınızı Nasıl Artırırsınız?

2022’de E-Ticaret Dönüşüm Oranınızı Nasıl Artırırsınız? Çevrimiçi bir işletmeyi yönetmek, günümüzde gelir elde etmenin harika bir yoludur. İnternet benzeri görülmemiş fırsatlar yarattı, ancak kendi zorlukları olmadan gelmezler. En yaygın olanlardan biri e-ticaret dönüşüm oranıdır.

İnsanların çevrimiçi mağazanızı ziyaret etmesini sağlamak 2022’de E-Ticaret Dönüşüm Oranınızı Nasıl Artırırsınız? aslında bir satış yapmakla aynı şey değildir. Dönüşüm oranınız burada devreye girer.

Ancak korkmayın, satın alma yapan onlarca müşteriyle web sitenize binlerce ziyaretçi çekmek, e-ticaret satıcıları arasında çok yaygın bir sorundur.

Büyük soru şudur: “Artık tıklamalara sahip olduğunuza göre, dönüşümü nasıl gerçekleştirebilirsiniz?”

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Dönüşüm oranı nedir?

Dönüşüm, web sitenizde belirli bir işlem yapan ziyaretçilerin sayısını (veya daha spesifik olarak yüzdesini) ifade eder. Bu , mağazanıza tıklayan ve mağazayla etkileşime giren olası müşterilerin sayısı anlamına gelir .

Trafik harika! Ve genel olarak, işletmeniz için anahtar olan herhangi bir KPI. Örneğin, insanların aşağıdakilerden herhangi birini yapmasını istiyorsunuz:

 • bir şey satın almak
 • Alışveriş sepetine ürün ekleme
 • Bültenlere veya e-postalara kaydolma
 • Sosyal medyada paylaşım

E-ticaret dönüşüm oranımın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

Temel kural, iyi dönüşüm oranlarının %1 ile %2 arasında değişmesidir ve bu temel olmalıdır.

Ayda 3.000 ziyaretçi alıyorsanız ve ayda toplam 30 dönüşüm alıyorsanız, bu %1 olur. Bu, çevrimiçi mağazanızı optimize edip ayda 60 dönüşüme çıkarabileceğiniz anlamına gelir .

Bu, satışlarınız veya e-Ticaret dönüşüm huninizle ilgili olası bir sorunu tespit etmenize yardımcı olabilir . Satış hunisi, çevrimiçi alışverişin en önemli yönlerinden biridir. Yeni müşterilerinizi cezbetme ve sitenize geri dönmelerini sağlama sürecinin tamamını kapsar.

Sadece bir satış elde etmek veya kaybetmek arasında büyük bir fark yaratmakla kalmaz, aynı zamanda sadakati geliştirmek için önemli bir faktördür .

Bir e-ticaret hunisi nedir?

Buna ‘huni’ denir, çünkü markanız ve ürünlerinizle tanışan tüm insanlar satın alma yapmaz.

Gerçekçi olalım. Herkes ilk ziyaretlerinde tüm süreçten geçmeyecek. Ve sizden bir şey satın alanların sadece birkaçı işlemi tekrar edecek .

Çevrimiçi alışveriş yapanların bir ürünü satın almadan önce bilgi almaktan hoşlandıklarını unutmayın, bu nedenle ilk ziyaretlerinde harekete geçmezlerse bir dahaki sefere olabilirler. Satın alma şeklinizi düşünün.

Etkili bir e-ticaret hunisi nasıl oluşturulur?

Bir e-ticaret hunisi, müşterilerinizin “ Şimdi Satın Al ” düğmesine tıklamasını sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır .

Her işletme ve marka farklı olduğundan, müşterileriniz için en iyi huniyi tasarlamak için mevcut dönüşüm oranı karşılaştırmalarınızı bilmeniz gerekir.

Takip etmesi kolay olmalı ve satın alma deneyimlerini geliştirmelidir.

Genellikle sizi bir satış yapmaya yönlendiren 4 ana adımdan oluşur:

 1. Farkındalık: Potansiyel müşteriyi ürününüze veya markanıza tanıtan bir reklam veya içerik. İşletmenizi tanımaları için olası alıcılara bilgi verin. Sorunlarını nasıl çözebileceğinizi açıklayın.
 2. İlgi ve Değerlendirme: Sizi fark ettiklerinde, olası müşterilerinizin ilgisini çekmeye devam edin. İlginç ve eğlenceli içerik yayınlamaya devam edin. Amaç, sonunda onları sitenize getirmektir.
 3. Arzu: Bu, özellikler hakkında konuşmayı bırakıp faydalara odaklandığınız zamandır. Bu, kişiyi bu ürünün tam olarak ihtiyaç duyduğu şey olduğuna ikna eden bir makale veya açıklayıcı video olabilir.
 4. Eylem: Stratejik CTA’nız burada devreye giriyor. Ürününüzün özellikleriyle zaten müşterileri cezbettiniz, ardından faydalarını açıkladınız ve şimdi onlara ürününüzün doğru yol olduğunu göstermek için son yumruk.

Bir e-ticaret hunisi dönüşüm oranlarınızı nasıl artırabilir?

E-ticaret dönüşüm huninizi izlemek, süreçteki ” sızıntıları ” bulmanıza ve insanların satın alma işleminden nerede vazgeçtiğini belirlemenize olanak tanır. Belki satın alma süreciniz çok karmaşıktır ve onu daraltmanız gerekir.

Amazon’dan “Tek Tıkla Sipariş”i hatırlıyor musunuz? Teknoloji devi, sipariş verme sürecini basitleştirdi. Ve şimdi, birisi bir satın alma işlemi yaparken “Şimdi 1 Tıkla Satın Al”ı her tıkladığında, ilişkili ödeme yöntemleri ve teslimat adresleri otomatik olarak eklenir. Bu elbette zaman açısından verimlidir ve sızıntıları ortadan kaldırır.

Durum ne olursa olsun, e-ticaret dönüşüm huninizi izlemek, satın alma sürecinizi optimize etmek ve daha fazla dönüşüm elde etmek için size yanıtlar verecektir.

Arama motoru optimizasyonu

Google’daki sıralamanızı optimize etmek , web sitenizi doğru insanlarla bağlamak için algoritmayı doğru yöne yönlendirmek için doğru anahtar kelimeleri kullanmaktan ibarettir.

Web sitenizi daha üst sıralara çıkardıktan sonra , kullanıcı deneyiminizi optimize etmek ve ziyaretçilerinizin gördüğü içeriği uyarlamak için zaman ayırmanızı öneririz.

Kullanıcıların sizi diğer çevrimiçi rakipleriniz arasında bulmasının en iyi yolunun bu olduğunu unutmayın.

Web sitenizi daha hızlı hale getirin

Çoğu durumda, bir ziyaretçinin dikkatini çekmek için yaklaşık 3 saniyeniz vardır. 1 saniyelik bir gecikme, dönüşümlerde %7’lik bir azalmayı temsil edebilir, hatta bazı araştırmalar, ziyaretçilerin %57’sinin yavaş bir web sayfasından ayrılacağını ve bir rakipten satın alacağını öne sürüyor. Bunu nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Resimlerinizi optimize edin: Tasarımcınız bu konuda yardımcı olabilir, ancak çoğu zaman resimlerinizin özellikle web kullanımı için ve kaliteden ödün vermeyen daha hafif bir formatta işlenmesi gerekir.
 2. Barındırma planınızı değiştirin: Daha hızlı bir barındırma planı alın, maliyeti buna değecektir. Belki daha ucuz bir paket para biriktirmek için bir fırsat gibi görünebilir, ancak müşteri kaybedersiniz.
 3. CSS ve JavaScript dosyalarınızı optimize edin: Web sitenizin arka ucunda ne kadar az dağınıklık olursa o kadar iyidir. Her ekstra veri biti, yükleme ve gezinme sırasında daha fazla süreyi temsil eder.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.