2021’de Etsy’de Satış Yapmaya Değer mi?

27.07.2021
1.041
2021’de Etsy’de Satış Yapmaya Değer mi?

2021’de Etsy’de Satış Yapmaya Değer mi?

Etsy’de satış yapmak 2021’de buna değer çünkü bu, el yapımı ürünlerinizi çevrimiçi hale getirmenin ve bir alışveriş sepeti işleviyle bağlantı kurmanın en hızlı ve en kolay yollarından biri. Ayrıca, bir web sitesi oluşturmaya kıyasla finansal olarak düşük riskli bir seçenektir. Birkaç saat içinde profesyonel görünümlü bir mağaza kurabilir, birkaç öğeyi sadece birkaç dolara listeleyebilir ve alan adı ve barındırma ücretleri ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

Etsy’nin müşterilerinin avantajlarından hemen yararlanamayacak olsanız da, mevcut müşterileriniz hemen alışveriş yapmanın ve sizden satın almanın bir yolunu bulacaktır. Etsy mağazanız kurulur kurulmaz ve birkaç girişiniz olur olmaz, bunun bir bağlantısını sosyal medyada paylaşabilir veya arkadaşlarınıza ve ailenize e-postayla göndererek bağlantınızı başkalarına iletmelerini isteyebilirsiniz.

Listelerinizin en iyi sonuçlarda görünmesini sağlamak için Etsy’deki ipleri öğrenmek ve belirli bir miktarda beceri almak zaman alır. Ancak yeni bir web sitesinin Google’ın en iyi sonuçlarında görünmesi çok daha uzun sürer.

Bu nedenlerden dolayı, dünya bu yeni normale uyum sağlarken bir zanaat işinin Etsy’de satış yapmaya başlamasının kesinlikle buna değer olduğuna inanıyorum.

Tabii ki, bir Etsy mağazası kurmadan önce, el yapımı bir işletme işletmekle ilgili yasalara uyduğunuzdan emin olun:

EL YAPIMI SATIŞ YASALARI

ETSY’DE SATIŞIN AVANTAJLARI VE EKSİLERİ

Etsy son zamanlarda birkaç değişiklik yaptı ve yapmaya devam edecekler. Etsy’nin en büyük önceliği Etsy’nin para kazanmasıdır, bu nedenle sizinki için değil, kendi işleri için en iyisini yapacaklardır. Son değişiklikler, platformda satış yapmaya devam etmenin buna değip değmeyeceğini merak eden birçok üzgün Etsy satıcısı olduğu için bunu yansıtıyor gibi görünüyor.

El yapımı işiniz için Etsy’nin buna değip değmediğini belirlemenize yardımcı olmak için, burada en yaygın Etsy artı ve eksilerinden birkaçı:

ETSY UZMANLARI

HIZLI, KOLAY VE MALİYETLİ

Bir mağaza kurmak ve maliyetleri düşük tutmak kolaydır. Bir web sitesi oluşturduğunuzda, onu sizin için tasarlayıp inşa etmesi için birine ödeme yapmanız ya da onu kendiniz oluşturmak için saatler harcamanız gerekir. Ayrıca alan adı ve barındırma ücretlerine de sahip olacaksınız.

Etsy ayrıca liste eklemeyi, listeleri düzenlemeyi ve mağazanızı güncellemeyi kolaylaştırır.

ETSY’NİN OLUŞMUŞ BİR İZLEYİCİ VARDIR

Bugün bir web sitesi kuracak olsaydınız, Google’ın ilk sayfasında görünmeye başlaması aylar, hatta yıllar alırdı. Ve Google, dünyadaki her web sitesini listelediği için Etsy’den çok daha rekabetçi bir platformdur. Etsy, bir mağaza kurmanıza ve alışveriş yapanların onu hemen görme potansiyeline sahip olmanıza olanak tanır.

İYİ TEST ZEMİNİ

Etsy, bir web sitesine daha fazla zaman ve para yatırmadan önce işinizi başlatmak ve pazarı test etmek için harika bir yerdir. El yapımı bir işe başlamak söz konusu olduğunda öğrenecek ve yapacak çok şey var. Etsy, bu listeden bir web sitesi oluşturmayı ve sürdürmeyi alır. Tabağınıza daha fazlasını eklemeden önce para kazanmaya, markanızı oluşturmaya, müşterilerinizi tanımaya vb. başlayın. Etsy’de satış yapmaktan öğrendiğiniz her şey, web sitenizi başlattığınızda işe başlamanıza yardımcı olabilir.

ETSY EKSİLERİ

YARIŞMA

Etsy iyi bilinmesine ve çok sayıda müşteri çekmesine rağmen, diğer el yapımı işletme sahipleri tarafından da iyi bilinmektedir. Yıllar içinde oldukça rekabetçi hale geldi ve her kategori doygun hale geldi, bu nedenle artık Etsy’nin alışveriş yapanları mağazanıza götürmesine güvenemezsiniz. Bu müşteriler için çalışmanız veya ödeme yapmanız gerekir. Bu zaman ve para, web sitenizden alışveriş yapan ve diğer binlerce satıcı veya ürün tarafından dikkati dağılmayan kendi sadık müşteri kitlenizi oluşturmak için harcanabilir.

KOPYALAMALAR

Pek çok zanaatkar Etsy hakkında bilgi sahibi olduğundan, ürününüzü bulmalarını ve kopyalamalarını kolaylaştırır. Korku uyandırmaktan hoşlanmıyorum ve sizi taklitçiler yüzünden işinizi ortaya koymamaya asla teşvik etmem; Etsy’de olsanız da olmasanız da sonunda gerçekleşmesi muhtemeldir. Ancak markanızı oluşturmak ve benzersiz ürününüzü sunmakla tanınmak konusunda ne kadar iyi bir başlangıç ​​yaparsanız, taklitçilerin sizden müşterileri çekmesi o kadar zor olacaktır. Etsy’de bu taklit ürünler sizinkinin hemen yanında ve alışveriş yapanlar için sadece bir tık uzağınızda.

MÜŞTERİ SADAKAT EKSİKLİĞİ

Müşteriler bülteninize kaydolduğunda, sosyal medya hesaplarınızı takip ettiğinde ve web sitenizi ziyaret ettiğinde, bunun nedeni markanızın hayranı olmalarıdır. İnsanlar Etsy’nin web sitesine gittiklerinde, bunun nedeni Etsy’nin hayranı olmaları ve özellikle el yapımı ürünleriniz değil, el yapımı ürünler aramalarıdır. Benzer ürünler sunan birkaç satıcıyla karşılaşacaklar ve hangi mağazanın en düşük fiyatlara, en hızlı nakliyeye vb. sahip olduğuna göre seçim yapabilirler.

Bakkaldan alışveriş yapmak gibi. Muhtemelen sebzeleri üreten çiftçileri tanımıyorsunuz ve aralarından seçim yapabileceğiniz iyi bir seçim olduğu sürece hangi çiftlikten geldikleri umurlarında bile olmayabilir. Ama diyelim ki yerel bir çiftçiyle tanıştınız. Sebzelerini yetiştirdikleri toprağı gördünüz, çiftlik sahipleriyle tanıştınız, süreçlerini biliyorsunuz vb. Muhtemelen o çiftçiye daha fazla bağlılık hissedeceksiniz ve onlardan sebze almak için çaba sarf edeceksiniz.

Etsy’de mağazanızı farklı kılmak sizin için zordur, bu da Etsy müşterilerinin sizi ve markanızı tanımasını ve marka sadakati oluşturmasını zorlaştırır. Bu da beni bir sonraki noktaya getiriyor…

MARKA OLMAK

Bir işletmenin markası birçok yönden gelmelidir, ancak Etsy size bu temas noktalarından yalnızca birkaçının kontrolünü verir. Örneğin web sitenizde renkleri, yazı tiplerini, gezinmeyi, düzeni, alışveriş deneyimini vb. değiştirebilirsiniz ancak bunlar Etsy’ye uyarlayabileceğiniz şeyler değildir. Etsy müşterileri markanızı yalnızca mağazanızın adı, yüklediğiniz görseller ve kullandığınız metin aracılığıyla tanıyabilir.

Diyelim ki markam üst düzey. Aynı yazı tipine, yazı tipi renklerine, düzene vb. sahip olduğumuz için Etsy mağazamı Etsy rakiplerimden daha yüksek kalitede göstermekte ve hissettirmekte zorlanırım. Öte yandan, mağazamdaki her öğenin kontrolü bende. web sitesi ve ürünlerimi çevreleyen her ayrıntıyı “üst düzey” hissettirebilir, böylece fiyatlarım alışveriş yapanlara haklı görünebilir.

E-POSTA LİSTENİZİ BÜYÜTMEK DAHA ZOR

E-posta pazarlaması, pazarlamanın en etkili yollarından biridir, bu nedenle her el yapımı işletmenin bir haber bültenine sahip olması önemlidir. Bülteninizi Etsy’de pazarlamak mümkündür, ancak şu anda doğrudan Etsy mağazanızda bir kayıt formuna sahip olamazsınız. Form tam önlerindeyken insanların bülteninize kaydolmasını sağlamak bir görevdir. Bir kişinin bu forma ulaşması için daha fazla adım eklemek, kaydolma olasılığını azaltır.

Bir web sitesi kurulumunuz olmasa bile e-posta adreslerini toplayabilirsiniz. Bu nedenle, bir bülten başlatmaya ve Etsy mağazanızdan bir kayıt formuna bağlantı vermeye hala değer. Bir açılış sayfası formu oluşturmak 10 dakika sürer ve ücretsizdir. İşte nasıl: EL YAPIMI İŞİNİZ İÇİN BİR BÜLTEN NASIL BAŞLATILIR (10 DAKİKA VE ÜCRETSİZ).

ETSY İNCELEMELERİNDE SATIŞ

Etsy incelemeleri, platformda satmaya değip değmeyeceğini belirlemenize de yardımcı olabilir. Etsy ile ilgili incelemeleri şu sitelerde bulabilirsiniz:

sitejabber

güven pilotu

Tüketici İşleri

Etsy’nin bu gibi sitelerdeki genel derecelendirmesine bakarken akılda tutulması gereken bir şey, incelemelerin hem alıcılardan hem de satıcılardan geldiğidir.

Alıcılar, anlaştıkları bir satıcıya dayanarak Etsy için 1 yıldızlı yorumlar bırakıyor. Bu 1 yıldız satıcıya gitmeli, Etsy’ye değil. Etsy’de satmaya değip değmeyeceğini merak ettiğinizde bu tür incelemeler sonuçları çarpıtabilir.

Satıcılardan da çok sayıda inceleme var, çoğu harika değil. Ancak bir Etsy derecelendirmesinin dayandığı inceleme sayısına baktığınızda, bunun Etsy’yi gerçekte kaç kişinin kullandığının çok küçük bir kısmı olduğunu göreceksiniz.

Sadece Etsy satıcılarını alırsanız, bulduğum en son istatistik, 2.69 Etsy satıcısı (kaynak) olduğunu belirten 2019’du.

Öyleyse Etsy incelemeleri olan inceleme sitelerine bir göz atalım ve bu incelemelerden kaçının 3 yıldız veya daha az olduğunu sayalım:

Sitejabber 2033 kişiden 790’ı Etsy’yi 3 yıldız veya daha az olarak değerlendirdi

Trustpilot: 3231 kişiden 2229’u Etsy’yi 3 yıldız veya daha az olarak değerlendirdi

Tüketici İlişkileri: 

Rakamlarını açıklamazlar, ancak grafiklerine göre, insanların %30-40’ı Etsy’yi 3 yıldız veya daha az olarak değerlendirmiş gibi görünüyor. Yani ortadan aşağı inip %35 dersek bu 280 kişi olur.

Etsy incelemesine sahip bu 3 siteden yaklaşık 3299 kişi platformu incelerken Etsy’ye 3 yıldız veya daha az verdi.

Bu kötü Etsy incelemelerini Etsy’nin 2019’da sahip olduğu tahmini satıcı sayısına bölersek, bu platformdan memnun olmayanların %1’i bile değil; %0.12’dir.

Bu sayının, her Etsy incelemesini kimin Etsy alıcısı olarak incelediği ve kimin Etsy satıcısı olarak incelediği şeklinde sıralamaya dayanmadığını unutmayın. Toplam kötü inceleme sayısını alıyor ve 2019’da kaç aktif Etsy satıcısı olduğuna bölüyor.

Etsy’de hesap oluşturan ve alıcıları ve satıcıları içeren kişi sayısı olduğunu tahmin ettiğim toplam Etsy kullanıcı sayısını alırsak, bu 2019’da 46.35 milyon (kaynak).

Bu nedenle, Etsy’nin alıcı ve satıcıları içeren tüm 3 yıldızlı veya daha düşük incelemelerini (3299) aldığınızda ve bunu alıcılar ve satıcılar dahil toplam Etsy kullanıcılarına böldüğünüzde, çok memnun olmayan Etsy kullanıcılarının yüzdesi Etsy %0,007’dir.

Etsy’yi kullanan herkesin bu web sitelerinden birinde yorum bırakmadığını biliyorum, ancak bu sayılar size kötü bir yorum bırakacak kadar kötü deneyime sahip Etsy kullanıcılarının yüzdesi hakkında bir fikir veriyor.

Her işletmenin her zaman artıları ve eksileri olacaktır. Etsy kadar büyük olduğunuzda, herkesi memnun edemezsiniz.

Satıcıların Etsy’deki deneyimleri hakkında daha iyi bir fikir edinmek için sizinkine benzer bazı mağazalara daha yakından bakın.

>> Ne zamandır Etsy’deler? Birkaç yıl size, deneyimlerinden biraz memnun olmaları gerektiğini söylüyor.

>> Kaç satışları var? Satıcının ne kadar pazarlama yaptığının, ne kadar satış yaptıkları üzerinde doğrudan bir etkisi olacağını unutmayın.

Ayrıca Etsy forumlarına gidebilir ve Etsy satıcılarının nasıl yanıt verdiğini görmek için daha spesifik sorulara bakabilirsiniz. Genelde Etsy’den memnunlar mı yoksa mutsuzlar mı?

BAZI ETSY ALTERNATİFLERİ NELERDİR?

Çevrimiçi satış yapmak istiyorsanız, ancak Etsy’den bıktıysanız veya zamanınıza ve paranıza değmeyeceğini düşünüyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var.

Alternatif bir çevrimiçi pazar yeri seçecekseniz, Etsy’den farklı bir kitleyi hedefleyen ve farklı bir kategoriye odaklanan bir pazar yeri arayın (ör. örme ürünler veya sanat için bir pazar yeri). Genel bir el yapımı pazar yeri arıyorsanız, Etsy çoğu el yapımı işletme tarafından bu kategoride en üst sırada yer alır (Amazon El Yapımı ikinci olur).

Bu pazar yerlerinin tam listesine buradan göz atabilirsiniz: 30+ ETSY ALTERNATİFİ

Listede ayrıca kendi web sitenizi başlatma, Facebook sayfanıza alışveriş sepeti işlevi ekleme ve el yapımı çevrimiçi satış için ücretsiz seçenekler gibi seçenekler de yer alıyor.

ETSY’DE SATILACAK EN İYİ ŞEYLER

Mağaza satışlarını izleyen ve hangi Etsy mağazalarının en yüksek satışlara sahip olduğunu bildiren araçlar vardır. Ancak ne yazık ki, Etsy’deki en iyi mağazaların başarısının ne sattıklarından çok nasıl sattıklarıyla ilgisi var (buna da bu makalede değineceğim).

Ayrıca şunları da kontrol etmek isteyebilirsiniz:

SATILACAK EN KARLI EL SANATLARI

Etsy’de popüler olan öğelerin türü hakkında bir fikir edinmek için Etsy’nin alt kategorilerine bakın.

Örneğin, Banyo ve Güzellik altında “Sabun ve Banyo Bombaları” bir alt kategoridir. Sabun ve Banyo Bombaları Altında, Kalıp Sabunlar, Banyo Bombaları, Banyo Tuzları ve Keseler ve Vücut Yıkama ve Sıvı Sabunlar alt kategorilerdir. Bunlar oldukça geneldir ancak size en popüler Sabun ve Banyo Bombası ürünleri hakkında bir fikir verir.

Ancak, diğer Etsy mağazalarının ne sattığına odaklanmak yerine, Etsy alışveriş yapanlara bakalım.

Etsy’de iyi satılan ürünler söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç şey var:

1 – Online Alışveriş Davranışı

2 – El yapımı trendler

3 – Nakliye ücretleri

1 – ONLINE ALIŞVERİŞ DAVRANIŞI

İnsanlar birkaç ana nedenden dolayı alışveriş yapmak için çevrimiçi olurlar:

Belirli öğeler

En sevdiğiniz ünlünün kolları fırfırlı sarı bir sundress giydiğini görseniz ve tıpkı onun gibi bir tane bulmak isteseydiniz, alışveriş merkezine gidip TÜM mağazalarda durur muydunuz? Veya internete girin ve Google’a “kolları fırfırlı sarı sundress” yazın?

İkinci seçenek daha kolay değil mi?

Etsy’de satış yaparken, çevrimiçi alışveriş yapanların özellikle hangi ayrıntıları aradığını ve ne tür istek/ihtiyaçların onları çevrimiçi alışveriş yapmaya yönlendirdiğini düşünmelisiniz. Örneğin, çoğu insan bir “kadın elbisesi” bulmak için internete girmiyor. Bunun yerine, “kolları fırfırlı sarı bir sundress” aranabilir.

Hedef pazarınızın aradığı belirli ürün özelliklerini bildiğinizde, listelemenizin bulunması için bunları ürün başlığınızda ve açıklamanızda belirttiğinizden emin olabilirsiniz.

Hedef pazarınızın ne aradığından emin olmasanız bile, başlıklarınız spesifik olduğunda listelerinizin keşfedilmesi daha olasıdır.

Hiç kimse internette “sabun” araması yapmıyor, bu nedenle çevrimiçi alışveriş yapanların “sabun” başlıklı bir Etsy listesini bulmaları pek mümkün değil. Sabunu marketlerde veya eczanelerde kolayca bulabilirsiniz.

Birisi sabun bulmak için internete giriyorsa, bunun nedeni belirli bir sabun türü arıyor olmalarıdır. Belki çocukları için tek boynuzlu at temalı sabun ya da gurme arkadaşlarına hediye olarak yiyecek temalı sabun ya da zerdeçalın güzellik yararlarını okudukları için zerdeçallı sabun olabilir.

Çevrimiçi alışveriş yapanların arama çubuklarına yazdıkları aynı anahtar kelimeleri kullanan sabun listelerinin keşfedilme olasılığı daha yüksektir.

Potansiyel müşterilerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını nasıl belirleyeceğiniz ve Etsy mağazanıza daha fazla trafik getirmek için anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Karşılaştırmalı alışveriş

Müşteriler bir ürün satın almak istediğinde, ancak hangi özellikleri istediklerinden veya hangi işletmenin kendileri için en iyi seçeneği sunduğundan emin olmadıklarında, araştırmak ve karşılaştırmak için internete yöneleceklerdir.

Girişlerinizin öne çıkması ve rakiplerinizden daha iyi satabilmesi için işletmenizin kimi hedeflediğini bilmeli ve karşılaştırdıkları özellikleri anlamalısınız.

Örneğin tek boynuzlu at temalı sabun yapıyorum diyelim. Sabunu kime almak istediğimi bilmiyorsam, sabunun özelliklerini biri için mükemmel olacak şekilde nasıl uyarlarım? Hangi bedeli ödemeye hazırlar? Ne için kullanıyorlar? O sabunla başka hangi eşyalara ihtiyaçları olabilir? Bir anneye karşı bir genç sabunumu satın alıyor olsaydı, bu cevaplar büyük ölçüde değişirdi.

Ancak, çocuklarına tek boynuzlu at temalı doğum günü partileri veren anneleri hedeflediğimi ve tek boynuzlu at temalı parti hediyeleri aradıklarını biliyorsam, onlar için mükemmel olan ve diğer tek boynuzlu at sabunlarıyla karşılaştırıldığında öne çıkacak tek boynuzlu at sabunu önerebilirim. listeler.

Her şeyden önce, Etsy listeme “Tek Boynuzlu At Sabunu Çocuğun Doğum Günü Partisi Şekerleri” adını veririm, böylece birisi “doğum günü partisi hediyeleri” veya “çocukların doğum günü” veya “parti hediyeleri” için arama yaptığında, listemin görünme olasılığı daha yüksektir. Ardından, tencereyi tatlandırmak için sabunlarımı toplu olarak sunabilir ve 10+ satın alanlar için fiyatı düşürmek için daha küçük hale getirebilirim, eklenti olarak bireysel hediye paketi veya özelleştirilebilir etiketler (örn.

Hedef pazarınızı, aradıkları özellikleri bilin ve ürünlerinizi ve Etsy listelemenizi onlar için daha çekici hale getirin.

Kolay Alışveriş

Yerel bir mağazadan satın alınabilecek ancak çevrimiçi satın almak ve kapılarına kadar gönderilmesini sağlamak daha uygun olan ürünler var. Bir ürünü satın almak için yerel bir mağazaya gidebilen ancak bilgisayarlarından alışveriş yapmayı seçen ve bunun yerine bu ürünün kendilerine gönderilmesi için fazladan ödeme yapan kişilerin meşgul olma eğiliminde olduklarını unutmayın.

Temel ürünleri çevrimiçi satın alıyor olabilirler, ancak kolaylık arıyorlar. Örneğin, yedek jiletler marketten satın alınabilir, ancak birçok kişi yedek jiletlerin düzenli olarak kapılarına gönderilmesini sağlamak için yedek jilet “tıraş kulüplerine” kaydolur, böylece bunu düşünmek zorunda kalmazlar.

Çevrimiçi mağazanızın çevrimiçi alışverişin kolaylık tarafına hitap edip edemeyeceğini ve müşterileriniz için nasıl daha fazla kolaylık yaratabileceğinizi düşünün.

2 – EL YAPIMI TRENDLERİ

Trendler, alışveriş yapanların ne aradığını ve kaç Etsy mağazasının benzer bir ürün sattığını etkiler.

Bir Etsy satıcısı olarak, trendlerin bir adım önünde olmak isteyeceksiniz (*işletmeniz ve ürünleriniz trend odaklıysa), böylece trend olan ürünleri sunan ilk satıcılardan biri olabilirsiniz. Bu satışlardan daha fazlasını yakalar ve incelemeleri toplarsanız, ürününüz diğer Etsy müşterileri için daha çekici olacaktır.

3 – NAKLİYE ÜCRETLERİ

Etsy kısa süre önce satıcılarını ücretsiz gönderim sunmaya teşvik etti. Bir zanaat işletmesi ürünlerini kâr için fiyatlandırmadıysa, nakliye masraflarını karşılamayı zorlaştırabilir.

Fiyatlandırmayla ilgili temel bilgiler için EL YAPIMI ÜRÜNLERİ FİYATLAMANIN DOĞRU YOLU’na göz atın ve ardından…

THE SUCCESS PLANNER ile kazançlarınızda nasıl ustalaşacağınızı öğrenin

Etsy’nin yanı sıra Amazon gibi e-ticaret siteleri, çevrimiçi alışveriş yapanların beklentilerini değiştirdi. Artık nakliyenin ucuz ve hızlı olması beklentisi var. Bu, el yapımı bir işletmenin rekabet etmesi zor olabilir.

Etsy, satıcılarının ücretsiz gönderim sunmasını isteyip istemediğine bakılmaksızın, işletmenizin makul nakliye maliyetlerine sahip olması önemlidir. İnternetten alışveriş yapıyorsam, sepetime bir ürün koyarsam, ödeme işlemine başlarsam ve nakliye maliyetlerinin neredeyse ürün kadar yüksek olduğunu görürsem, genellikle satın almamaya karar veririm.

Geri dönüş süresini (bir siparişin yerine getirilmesi için gereken süreyi) azaltmak için sürecinizi düzene koymanız da önemlidir. Anlık bir tatmin dünyasında yaşıyoruz. Çevrimiçi alışveriş yapanlar, ürünleri gönderilmeden önce iki hafta beklemek zorunda kaldıklarında, satın alımlarını tahmin edebilir ve benzer bir ürünü daha hızlı ve daha ucuza gönderebilecek başka bir Etsy satıcısı arayabilirler.

İşletmenizin bu sorunu aşmasının bir yolu yoksa (örneğin, oluşturulması iki hafta süren özel parçalar satıyorsanız), çevrimiçi mağazanızı kendi web sitenize dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Etsy müşterileri artık kargonun ücretsiz ve hızlı olmasını bekliyor, bu nedenle bunu sunamayan birkaç işletmeden biriyseniz, işletmenizi Etsy müşterileri için daha az çekici hale getirebilir.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar web sitenizdeyken, rakiplerinizin ücretsiz gönderim sunan listeleri sizinkilerin yanında görüntülenmez. Müşterilerinizin ürünlerinizi, fiyatlarınızı ve politikalarınızı diğer binlerce Etsy mağazasıyla karşılaştırması pek olası değildir. Akıllarında bir veya iki işletme daha olabilir, ancak web sitenizdeyken onlar kadar dikkatleri dağılmaz.

Ürününüzün nakliyesi de kolay olmalıdır. Hedeflerine tek parça olarak ulaştırmak için çok fazla paketleme gerektiren veya hacimli veya ağır olan ürünler, nakliye maliyetlerini artırabilir ve bu da ürünleri alışveriş yapanlar için daha az çekici hale getirebilir.

Etsy’de satılacak en iyi ürünler, çevrimiçi alışveriş davranışına, trendlere ve nakliyeye yöneliktir.

ETSY’DEN GERÇEKTEN NE KADAR PARA KAZANABİLİRSİNİZ?

Etsy mağazası açıp bir kuruş kazanamayan birçok insan var. Bu, satıcı, birkaç öğeyi listelemek ve Etsy’nin alışveriş yapanları kendilerine getirmesini beklemek kadar kolay olduğunu düşündüğünde meydana gelir.

En çok satan Etsy mağazalarından bazılarına bakıldığında, yılda altı rakamdan fazla kazanma eğilimindeler, bazıları ise yılda bir milyon doların üzerinde gelir kazanıyor gibi görünüyor.

*Gelir, kârdan çok farklıdır. Ne kadar çok ürün yaratır ve satarsanız, masraflarınız o kadar yüksek olur. İşletme numaraları ve kendinizinkini nasıl iyileştireceğiniz konusunda daha fazla açıklama için BAŞARI PLANLAYICI’ya göz atın.

Yılda altı rakamdan fazla kazanan mağazaların çoğunun, teknik olarak el yapımı olarak kabul edilmeyen (veya Etsy’de listelenen diğer ürünler kadar çok el yapımı öğeye sahip) ürünler sattığını akılda tutmak da önemlidir.

Bununla birlikte, herkes Etsy’de daha düşük fiyatlı, seri üretilen bir ürünü listeleyebilir, ancak bu, o öğeden binlerce satacakları ve yılda altı rakamdan fazla kazanacakları anlamına gelmez.

Bir öğe ne kadar el yapımı veya el yapımı olursa olsun, bir Etsy mağazası büyütmek için bir strateji vardır.

Mücevher satan ve yıllardır sürekli olarak en çok satan Etsy mağazası olan bir Etsy mağazasına daha yakından baktım.

Evet, ürünleri, mücevherlerinin her parçasını bir araya getiren biri kadar el yapımı öğelere sahip olmayabilir, ancak yine de, herhangi bir işletmenin satışlarını artırmak için uygulayabileceği harika iş uygulamalarına sahipler.

En çok satan Etsy mağazasına buradan daha yakından bakabilirsiniz.

Etsy’de altıdan fazla rakam kazanmak tipik DEĞİLDİR.

Her gün bir satış yapmak için mücadele eden birçok satıcı var, bu yüzden gerçekten kazanmayı bekleyebileceğiniz tipik bir sayı yok. Gökyüzü sınırdır… eğer işi koyarsanız.

Daha fazla satışın anahtarı, büyük bir pastanın küçük bir parçası yerine, küçük bir pastanın daha büyük bir parçasının peşinden gitmektir.

Çoğu Etsy mağazası, mümkün olduğu kadar çok müşteriyi müşteriye dönüştürmeye çalışıyor.

Örneğin, kuyumculuk işletmeleri Etsy’de “kadınlara” satılacak ürünleri listeler. Ancak kadınları hedef almak çok büyük bir pastanın peşinden gitmektir. O kadar çok rekabet var ki birçok müşteriyi yakalamak zor.

Bunun yerine, bir kuyumculuk işletmesi, kızları olan ve eşleşen anne-kız parçaları satan anneleri hedef alırsa, şimdi daha küçük bir pasta için gidiyorlar, ancak daha büyük bir parça alabiliyorlar çünkü bunun için yarışan çok fazla kuyumcu işletmesi yok.

Bir sürü ürün yapıp ardından müşteri aramak, bir anahtar yapıp ortalıkta dolaşıp açmak için bir kilit aramaya benzer.

Açmak istediğiniz kilitle başlayın ve ardından açmak için bir anahtar oluşturun.

MÜŞTERİLERİN ALTIN ​​MİNİ NASIL BULUNUR, bunu yapmanıza yardımcı olacak ve Etsy’de daha fazla satış yapma şansınızı artıracaktır.

Etsy’de hedeflemek istediğiniz nişi öğrendikten sonra Etsy rakiplerinize bir göz atın.

Bu yaklaşım size Etsy’de ne kadar para kazanma potansiyeline sahip olduğunuz konusunda daha doğru bir fikir verecektir.

ETSY’DE NE KADAR PARA KAZANABİLECEĞİNİZİ NASIL TAHMİN EDEBİLİRSİNİZ:

ADIM 1 – Ürün Kategorisini Kontrol Edin

Ürünlerinizin Etsy’de yer alacağı kategoriye gidin. Örneğin, mum yaparsam Ev ve Yaşam -> Mumlar’a giderdim.

ADIM 2 – Rakip Öğeleri Bulun

Etsy’de satmayı planladığınız ürünlere benzer bir liste arayın. Örneğin, mizahi etiketli kavanozlarda mum satarsam, mizahi etiketli mumları arardım.

Bu listelere tıklayın ve ardından o satıcının mağazasını ziyaret etmek için mağaza adına tıklayın.

ADIM 3 – Rakibin Satışlarını Görüntüleyin

Satıcının yılda kaç satış yaptığı hakkında kabaca bir fikir edinin.

Etsy’deki toplam satışlarını alın ve kaç yıldır Etsy’de olduklarına bölün.

Platformda yalnızca bir yıldır bulunmadıkça, her yıl kaç satış yaptıklarından emin olamazsınız.

Bir Etsy satıcısı 3 yıldır platformda olabilir ve 3000 satışı olabilir, ancak bu satışların yıllar içinde eşit olarak biriktiği anlamına gelmez. İlk yıllarında yalnızca 5 ürün satmış olabilirler ve ardından satışları artırmak için son 2 yılda pazarlamalarını gerçekten hızlandırmış olabilirler.

ADIM 4 – Rakibin Ortalama Fiyatını Hesaplayın

Ürünlerinin fiyatları değişebilir, ancak en popüler ürünlerinin (göründüğü gibi) fiyatlarını ekleyerek ve daha sonra sahip oldukları fiyat noktalarına bölerek kaba bir ortalama bulabilirsiniz.

Örneğin, rakibim 20, 30 ve 40 dolardan 3 farklı mum teklif ederse, bu fiyatları toplar ve sonra 3’e (farklı fiyat noktalarının sayısı) bölerdim.

Ortalama fiyat noktaları yaklaşık 30 dolar.

Listelenen 50 öğeye sahiplerse ve bu listelerden yalnızca 2 tanesi 20 dolarlık mum içinse, bunun çok popüler olmadığını varsayabilirim ve sadece 30 ve 40 dolarlık fiyat noktalarına dayalı fiyat ortalamasını bulabilirim.

ADIM 5 – Fiyatı Satışlarla Çarpın

Artık toplam gelirleri hakkında bir fikir edinmek için rakibinizin kaç satışını ortalama fiyat noktasıyla çarpabilirsiniz.

Yine, bir yılda ne kadar sattıklarına dair kabaca bir fikir edinmek için toplam geliri Etsy’de kaç yıldır satış yaptıklarına bölebilirsiniz.

Aldığınız sayının gelir olduğunu unutmayın. Bu paranın ne kadarının satıcının cebine girdiğini azaltacak maddi maliyetler, Etsy ücretleri, pazarlama ücretleri vb. vardır.

ADIM 6 – Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz

Onlardan daha fazla mı yoksa daha az mı kazanacağınızı belirleyin.

Eleştirel olun ve fotoğraflarınızın, ürün açıklamalarınızın, markanızın vb. analiz ettiğiniz rakiple aynı düzeyde olup olmadığını düşünün. Fotoğrafçılıkta harika olmadığınızı biliyorsanız ve rakibinizin sahip olduğu fotoğraf kalitesine yakın bir yere ulaşmak için bu yönü kiralamak zorunda kalacaksanız, bu sizin kar marjlarınızı tüketecektir.

Ayrıca, mağazalarını nasıl pazarladıklarını belirlemek için biraz araştırma yapın.

Listeleri Etsy’de Reklam olarak görünüyor mu?

Reklamlara para harcamak istemiyorsanız, bu onların mağazalarına kıyasla yaptığınız satışları azaltabilir.

Facebook sayfası, Instagram mağazası, Pinterest hesabı var mı?

Bu sosyal medya platformlarında ne kadar aktifler? Kaç takipçisi var? Sosyal medya hesaplarından Etsy mağazalarına trafik çekiyor gibi görünüyorlar mı? Sosyal medyada büyük takipleri varsa ve Etsy mağazalarına trafik çekmek için bu hesaplara büyük ölçüde güveniyorlarsa ve işletmenizin sosyal medya hesaplarıyla sıfırdan başlıyorsanız, yıllık satışlara ulaşmanız biraz zaman alabilir. rakibiniz var gibi görünüyor.

Onların bir web sitesi var mı?

Web siteleri ayrıca Etsy’de hesaba katılmayan satışları da getirebilir. Veya web siteleri, Etsy mağazalarına trafik çekmeye yardımcı olan bir blog olabilir. Bir web sitesi kurup kurmayacağınızı düşünün.

Bültenleri var mı?

E-posta pazarlaması en etkili pazarlama tekniklerinden biridir. Bir bültenleri varsa ve bir tane oluşturmayı planlamıyorsanız, onlar kadar çok satış yapamayabilirsiniz.

Tüm bu faktörler ve daha fazlası, Etsy’de ne kadar para kazanabileceğinizi belirleyecektir.

Ancak bir dükkan açıp satışları kabul etmeye başlayana kadar asla emin olamazsınız.

ETSY’DE NAKLİYE ÜCRETİNİ KİM ÖDER?

Müşteri her zaman nakliye ücretini bir şekilde ödemelidir.

Müşteriler, işletmenizin her masrafını öder. Ürünü satın almalarına rağmen, o ürünün satın almaya hazır hale gelmesinden önce gelen birçok adım vardır.

Müşteriler bir ürünü piyasaya sürmek için gereken her şeyi düşünmeyebilir, ancak her adımı aklınızda tutmalı ve bu maliyetleri ürün fiyatlarına yansıtmalısınız. İşletmenizin kazandığı para, işletmenizin her bir maliyetini karşılamalıdır, örneğin:

Ürün resimlerini fotoğraflamak, yüklemek ve düzenlemek için ayırdığınız saatler

Etsy listeleme ve işlem ücretleri

Her öğeye yerleştirdiğiniz etiketin maliyeti

Bir öğeyi gönderdiğiniz kutunun ve balonlu ambalajın maliyeti

Postaneye gitme zamanınız

Vb.

Ve müşterilerinizin ürünleriniz için size para ödemesi büyük olasılıkla işinizin para kazanmasının tek yolu olduğundan (başka gelir akışlarınız yoksa), müşterilerinizin ödediği paranın tüm bu maliyetleri karşılaması gerekir. Bunları kendi cebinizden ödeyemezsiniz.

Müşterilerin nakliye masraflarını ödemesi için, ücretsiz nakliye teklif ettiğinizde bile, bu nakliye masraflarını fiyatlarınıza dahil etmeniz gerekir.

Şunlardan birini yapabilirsiniz:

1 – fiyatları aynı bırakın ve karınızı azaltın (zaten yüksek kar marjlarınız varsa bu kabul edilebilir)

2 – fiyatlarınızı nakliye masraflarını da içerecek şekilde artırın (fiyatlarınız ortalamanın altındaysa bu kabul edilebilir)

3 – nakliye maliyetlerinin bir kısmını dahil etmek için fiyatları artırın ve geri kalanını karşılamak için karınızı azaltın.

İlk adım, sayılarınıza bakmak ve fiyatlarınızın TÜM masrafları karşıladığından ve size bir kâr bıraktığından emin olmaktır… toptan eşya fiyatlarında.

El yapımı ürünlerin fiyatlandırılmasının doğru yolu için lütfen bu kılavuzu takip edin.

El yapımı işletme sahipleri fiyatlarına uygun fiyat artışları eklemediğinde (bu makale size doğru yolu öğretecektir), işte o zaman Etsy’nin ücretsiz nakliyeyi teşvik etmesi veya hatta bir durgunluk gibi değişikliklerle başları belaya girer. Sağlıklı kar marjları olmadan, işletmeniz yağmurlu bir gün için kenara para ayıramaz veya fiyatları ayarlamak, indirimler sunmak vb. için kıpırdama odasına sahip olamaz.

Ürünleriniz uygun şekilde fiyatlandırıldıktan sonra, nakliye maliyetlerinizi müşterilere daha çekici gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz, bu da satışlarınıza yardımcı olacaktır.

ETSY ÜZERİNDEN VERGİ ALMAK ZORUNDA MISINIZ?

Vergiler işletme sahipleri için kafa karışıklığına neden olabilir. Vergiler söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var:

Satış vergisi

Gelir vergisi

Masraflar

Vergi yasaları da dahil olmak üzere TÜM yasaları anlamak ve bunlara uymak işletme sahibinin sorumluluğundadır. Bu, ne tür bir işinize sahip olduğunuza, satışlarınıza, işinizi nerede yürüttüğünüze, nereye sevkiyat yaptığınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz: EL YAPIMI SATIŞ YASALARI.

SATIŞ VERGİSİ

Bazı eyaletlerde çevrimiçi pazaryerlerini etkileyen yeni yasalar nedeniyle Etsy, belirli eyaletlere ürün gönderirken satıcılar için satış vergisini hesaplamaya, toplamaya ve havale etmeye başladı. Eyaletler listesi, daha fazla eyalet benzer yasalar çıkardığında değişebilir.

Şunu belirtmek önemlidir: Etsy’nin tüm konumlar için satış vergilerini hesaplamaması, toplamaması ve göndermemesi, el yapımı işletmenizin bundan sorumlu olmadığı anlamına gelmez.

GELİR VERGİSİ

Ürünlerinizi satar ve kar elde ederseniz, bir işletme olarak kabul edilirsiniz ve gelir vergisi beyan ettiğinizde gelirinizi bildirmeniz gerekir. Gelirinizi nasıl bildireceğiniz, ne tür bir iş kurduğunuza bağlı olacaktır (ör. tek mal sahibi, ortaklık, LLC, Corporation, vb.).

Satılan malların giderlerini ve maliyetlerini düşdükten sonra kalan para olan geliriniz üzerinden vergi ödersiniz. Bu nedenle, ödediğiniz vergi miktarını azaltabilmeniz için harcamalarınızı ve maliyetlerinizi takip etmeli ve kayıtlarını tutmalısınız. Bu da beni bir sonraki noktaya getiriyor…

MASRAFLAR

Evinizin dışında çalışıyorsanız, arabanızı iş için kullanıyorsanız, ticari fuarlar için seyahat ediyorsanız, vb. bu giderlerin bir kısmını dolaylı işletme giderleri olarak yazabilirsiniz.

Neyin işletme gideri olduğu ve bu giderin ne kadarının dosyalanabileceği, işletmenize ve yetki alanınıza bağlı olarak değişir.

Ne kadar çok (*yasal olarak) gider yazabilirseniz, o kadar az gelir vergisi ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle, işletme giderlerinizi doğru bir şekilde takip etmeniz önemlidir.

ETSY’DE SATIŞIN EL YAPIMI İŞİNİZ İÇİN DEĞER OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ

Etsy’de bir süredir satış yapıyorsanız, satmaya devam etmenin buna değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Etsy algoritmasını değiştirmeye, kurallarını güncellemeye ve büyümeye devam ettikçe, giderek daha fazla yapımcı Etsy’nin 2020’de buna değip değmediğini sorguluyor. Etsy mağazaları olan insanlar, bunlara sahip olmayanlar için çaba göstermeye devam etmeli mi? , başlamalılar mı? Cevabınızı bulalım.

Sonuç olarak, bundan bir kar elde ederseniz Etsy buna değer.

Satıcıların satışlarının düştüğünü veya Etsy’nin “öldüğünü” veya “öldüğünü” belirten sayısız forum iletisi, bunu doğru yapmaz veya Etsy’yi yapımcılar için daha az yararlı yapmaz.

Açıkçası, birçok işletme için Etsy buna değer, yoksa platform büyümeye devam etmeyecek (The Wall Street Journal’ın işaret ettiği gibi) ve platformu desteklemeye devam eden satıcılar olmayacaktı.

Yani soru şu değil: Etsy buna değer mi?

Bu: İşletmeniz için Etsy buna değer mi?

Tüm işletmeler için geçerli olan kapsamlı bir açıklama yoktur. Bir kişinin Etsy’nin %100 zaman ve para yatırımına değer olduğunu söylemesi, işletmeniz için buna değer olduğu anlamına gelmez.

Öte yandan, bir Etsy mağazanız varsa ve çalışıyorsa ve bundan kazanç sağlıyorsanız, bu makaleyi daha fazla okumanıza gerek yok. Senin için buna değer. “Etsy öldü” veya “Etsy ruhunu kaybetti” görüşlerini dinlemeyin. Sizin için çalışıyor ve tüm mesele bu.

Ancak Etsy mağazanızın kârlı olup olmadığından veya tam olarak uygun olup olmadığından emin değilseniz, bu makaledeki sorular size yardımcı olacaktır.

Sonunda, Etsy’nin zamanınıza ve paranıza değip değmediğini veya bunları başka bir satış kanalında (örneğin el sanatları gösterileri, toptan satış hesapları ve hatta kendi web siteniz) harcamanın daha iyi olup olmadığını öğreneceksiniz.

İşletmeniz için aşağıdaki 10 soruyu yanıtlayın:

1 – NASIL SATIŞI TERCİH EDERSİNİZ?

Her şeyden önce, Etsy’de satış yapmaktan heyecan duyup duymadığınızı düşünün. Dükkanınıza vakit ayırmayı seviyor musunuz yoksa Etsy mağazası açma fikri sizi heyecanlandırıyor mu?

Tutkunun sonuç aldığı fikrine büyük bir inancım var.

Etsy düşüncesi sizi korkuyla doldurursa, buna zaman ayırmak istemeyeceksiniz ve zaman harcadığınızda en iyi ayağınızı öne koyamayacaksınız. Bu, sonuçlarınıza yansıyacaktır.

Bir süredir bir Etsy mağazası kurmayı düşünüyorsanız ancak ilk adımı atmak için motive olamıyorsanız, başkalarının ne kadar başarılı olduğuna bakılmaksızın bu sizin için doğru platform olmadığının bir göstergesi olabilir. o.

On yılı aşkın bir süredir kendi işimi yürütmekten öğrendiğim önemli bir ders şudur: Herkese uyan tek beden yok.

Başka bir işletme için işe yarayan adımları takip ederken bu sizin için işe yaramadığında sinir bozucu olabilir.

Ama bir yandan da heyecan verici. Kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

Eskiden televizyona geri dönmem, daha fazla ve daha büyük medya röportajları yapmam, hatta bir oda dolusu çalışanla konuşmam gerekecek bir gün olacağını düşünerek korkuyla doluydum. Ancak, çoğu işletmenin medyayı pazarlama için kullanması ve işlerinde çalışan bir ekipten oluşan bir ekibin hayalini kurmasının, benim yolumun bu olması gerektiği anlamına gelmediğini yavaş yavaş keşfettim.

Kendi hedeflerinizi oluşturabilir ve onları sizi mutlu edecek şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız her şeyin arkasında tutku olmalı ve bu tutkuyu neyin ateşlediğini yalnızca siz bilirsiniz.

Bir bilgisayarın başında oturup Etsy’de paylaşım yapmak sizi mutlu etmiyorsa, zanaat gösterilerinde satış yapmayı, perakendecilere toptan satış yapmayı (burada zanaat gösterilerinde toptan siparişleri nasıl çekebileceğinizi burada bulabilirsiniz) veya ürünlerinizi yerel olarak satmanın diğer yollarını (burada birçok yol)

Hatta tasarımı ve işlevselliği üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz için kendi web sitenizi çalıştırmanın bir Etsy mağazasından daha faydalı olduğunu görebilirsiniz.

Etsy’nin tutkularınız ve becerilerinizle uyumlu olup olmadığını düşünün.

2 – KÂR MARJİNİZ NE KADARDIR?

Herhangi bir işletmenin ayakta kalabilmesi için kârlı olması gerekir. Hangi satış platformlarını kullanacağınız gibi işletmeniz için sağlam kararlar vermeden önce her satıştan ne kadar kâr ettiğinizi bilmelisiniz.

*Kar, masraflarınızı ödedikten ve kendinize bir ücret ödedikten sonra kalan paradır.

BAŞARI PLANLAYICI’da bahsettiğim gibi, büyümeye ne kadar para yatıracağınızı belirlemek için karlar kullanılmalıdır.

Kârınıza bağlı olarak, Etsy işiniz için zanaat gösterileri gibi bir satış kanalından daha uygun olabilir.

Örneğin, geçen ay giderlere (ör. malzemeler, Etsy listeleri, pazarlama vb.) 100 TL harcadığınızı ve maaşınızın toplam 100 TL olduğunu varsayalım. Yaptığınız tüm ürünleri 200$’a satarsanız, 200$’ınızı geri kazanmış olursunuz ve geçen ay yaptığınızı tekrarlayabilirsiniz. Daha fazla malzemeye, pazarlama çabalarına, satış kanallarına veya ücretlere harcayacak hiçbir kâr ve ekstra para yoktur.

Yaptığınız tüm ürünleri satarak 400 dolar kazandıysanız, gelecek ay oynamak için fazladan 200 dolarınız olur. Geçen aydan daha fazla kazanmak için ürünlere, pazarlamaya ve satışa daha fazla para yatırabilirsiniz. Bu kârla, kendinize daha fazla ödeme yapabilirsiniz, böylece yalnızca harcanan saatler için ödeme alan bir çalışan olmazsınız.

Etsy aracılığıyla satış yapmanın maliyeti, bir zanaat fuarında satış yapmaktan daha düşük ve daha düşük risktir, bu nedenle daha düşük kar marjlarınız varsa, Etsy ikisi arasında daha iyi bir seçim olabilir.

Etsy, düşük kar marjlarınız varsa, toptan satışla karşılaştırıldığında daha iyi bir seçimdir.

Ancak, kendi web siteniz üzerinden satış yapmanın en iyi seçenek olduğunu ve Etsy’nin yaptığı kadar kârınızı kesmeyebileceğini görebilirsiniz. Ödemeleri çevrimiçi olarak toplamak için PayPal veya Stripe gibi bir hizmet kullanıyorsanız, her iki şekilde de işlem ücretleri alınır. Ancak Etsy, kendi web sitenizde sahip olamayacağınız her öğe için bir listeleme ücreti alır. Kendi web sitenizi çalıştırırken alan ve barındırma ücretleriniz olacaktır, ancak bunlar işletmenize bağlı olarak Etsy listeleme ücretlerinden daha düşük olabilir.

Hangisinin sizin için en iyi seçenek olduğunu belirlemek için kâr marjlarınızı ve her bir satış kanalının bunları ne kadar tükettiğini öğrenin.

3 – MÜŞTERİLERİNİZ NASIL ALIŞVERİŞ YAPAR?

Sattığınız ürünü, hedeflediğiniz pazarı ve hedef pazarınızın tipik olarak ürününüz için nasıl alışveriş yaptığını düşünün.

Ürününüzü çevrimiçi olarak aramaları veya başka ürünler için alışveriş yaparken bir mağazayı ziyaret etmeleri ve satın alma olasılıkları var mı?

Tipik müşteriniz Etsy’den alışveriş yapmıyorsa, Etsy sizin için buna değmez.

Örneğin, bir satıcının gece ve balo elbiseleri ile giyilmek üzere yüksek kaliteli mücevherler sattığını varsayalım. Galalara, hayır yemeklerine, operalara vb. katılan 40’lı ve 50’li yaşlarındaki kadınları hedefliyorlar. Özel bir gün için alışveriş yaparken çoğu insan bir elbiseyi denemek ve tüm detaylarıyla görmek için butiklere veya büyük mağazalara gider. Aksesuarlar; debriyaj, küpeler, kolye vb.

50’li yaşlarındaki bir kadının bir balo elbisesi alması ve ardından onunla birlikte yüksek kaliteli mücevherler bulmak için Etsy’ye gitmesi pek olası değildir. Mücevheri bizzat görmek ve karar vermeden önce elbiseyle denemek istiyor. Bu mücevherleri özel günlerde giyilen üst düzey butiklere toptan satmak, Etsy aracılığıyla satmaktan daha iyi bir seçenek olacaktır.

Öte yandan, Jessica Biel’i kırmızı halıda muhteşem bir çift küpe takarken gören 30’lu yaşlarındaki bir kadın, benzer bir şey aramak için mağazadan mağazaya gitmeyecektir. İnternette gezinmesi, “MTV Ödülleri’nde Jessica Biel küpeleri” veya küpelerin açıklamasını Google’a yazıp benzer bir şey bulması onun için daha kolay. Bu durumda Etsy iyi bir seçenek olacaktır (eğer uygun SEO taktikleri uygulanmışsa).

Hedef pazarınızı ve bu müşterilerin genellikle ürününüz için alışveriş yapmak için çevrimiçi olup olmadığını düşünün.

Cevabınız evet ise, hedef pazarınızın bir arama çubuğuna hangi anahtar kelimeleri yazabileceğini araştırmaya başlayın ve aynı anahtar kelimeleri kullanarak Etsy listeleri oluşturun.

4 – YG’NİZ NEDİR?

BAŞARI PLANLAYICI’da belirtildiği gibi, yapılacaklar listenizdeki her büyük göreve ne kadar zaman ve para harcandığını takip etmek önemlidir, böylece gerçekten zaman ve paranıza değip değmediğini belirleyebilirsiniz. Bu, bir görevin ROI’sidir; yatırım getirisi.

Etsy’yi kurduktan sonra, mağazanızı güncel tutmak, mağazanızı tanıtmak, alıcılarla iletişim kurmak, siparişleri göndermek vb. için kaç saat ve dolar harcadığınızı ve ondan ne kadar para geri aldığınızı takip etmeniz gerekir.

Listeleme ücretleri, fotoğraf çekme, liste oluşturma, bu listeleri sosyal medyada tanıtma vb. için her ay 100 dolar harcarsanız ancak Etsy’den ayda yalnızca 2 ürün satarsanız ve bu 50 dolar gelirle sonuçlanırsa, geri dönüş YAPMAZSINIZ yatırım konusunda.

Etsy’den 100 dolar gelir elde ederseniz, başa baş gelirsiniz.

Etsy’den 100 dolardan fazla gelir elde ederseniz, yatırım getirisi elde edersiniz. Ama o zaman soru şu; ne kadar?

Etsy’ye bir ayda 100 dolar koyarsanız ve ondan 110 dolar kazanırsanız, bu sadece 10 dolar kârdır. Etsy’ye harcadığınız tüm zaman ve para 10$ kar eder mi yoksa bu 100$’ı başka bir yerde harcamak daha mı iyi olur?

Satışlarınızın nereden geldiğini ve satış kanalında harcanan zaman ve para düşüldükten sonra ne kadar kâr ettiğinizi bilin.

Etsy’nin ihtiyaç duyduğu tüm saatleri ve harcamaları haklı çıkarmak için yeterli satış veya kâr üretmediğini görebilirsiniz.

Başka bir satış kanalı size daha fazla satış getiriyorsa ve bu satışları yapmak için daha az zaman ve para gerektiriyorsa, zaman ve paranızın çoğunu hak ediyor.

5 – ÜRÜNLERİNİZ ÖNE ÇIKAR MI?

Ürünlerinizin ait olduğu kategoriye bir göz atın ve rekabetinizin kapsamını belirleyin.

Çoğu durumda, ürünleriniz binlerce benzer ürünle rekabet edecek.

Ürünlerinizi farklı kılan bir şeye sahip değilseniz (“sizin yapıyor” veya “tasarımlarınız” olmak dışında) Etsy’de satış yapmakta zorlanabilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç benzer seçenek olduğunda, tüketiciler, değerli bir neden olmadıkça en ucuz, en hızlı veya en uygun seçeneği seçecektir.

İnsanları web sitenize çekmek için tüm işi verdiğinizde, yalnızca ürünlerinizi görürler ve milyonlarca başka liste tarafından dikkatleri dağılmaz.

El sanatları gösterilerinde, genellikle size benzer ürünleri satan yalnızca bir veya iki satıcı vardır.

Etsy’deki binlerce listenin yanına yerleştirildiğinde ürünlerinizin nasıl olacağını düşünün. Göze çarpacak ve insanları bir fotoğraf denizinde tıklamaya veya kaybolmaya teşvik edecekler mi?

6 – ÜRÜNLERİNİZ NE TÜR GERİ BİLDİRİM ALIYOR?

Farklı ürünler, farklı müşteri ve geri bildirim türlerini kendine çeker. Ve herkesin bir fikri var. Ürününüzün özellikleri öznelse, çok çeşitli incelemeler alabilirler (örneğin, “büyük boy” bazıları için büyük, diğerleri için yeterince büyük olmayabilir, “hafif kokulu” bazıları için çok güçlü ve diğerleri için çok zayıf olabilir).

Çevrimiçi alışveriş yapanlarla, müşterilerin tam olarak ne beklemeleri gerektiğini bilmeleri için ne sattığınızı net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Bir müşteri, fotoğraflara dayanarak beklediğinden farklı bir şey alırsa, mutlu olmayabilir ve olumsuz bir yorum bırakabilir.

Örneğin “yaz için mükemmel” sayılan bir nemlendiriciyi satmak yoruma açıktır. Bazı insanlar yaz için hafif yağları tercih ederken, diğerleri bu yağlı hissi önlemek için yağsız seçenekler ister. Nemlendiricinin bazıları için çok hafif, diğerleri için çok ağır olması muhtemeldir ve karışık incelemelere neden olabilir.

Etsy’de olumsuz bir inceleme kalıcıdır (politikaları ihlal etmediği sürece).

Tamamen haksız olsa bile, sadece onların fikri ve ürününüzün bir yansıması değil veya sipariş verirken bir hata yapıp bunu sizin probleminiz haline getirseler bile, müşteriler bir inceleme bırakabilir ve bu sizin kalıcı Etsy kayıtlarınızdadır.

Kendi web sitenizde, görünenlerin kontrolü sizdedir. Bu nedenle, Negatif Nelly haksız bir inceleme bırakırsa, bunu görüntülemek istiyorsanız bu sizin seçiminizdir.

Açıkçası, müşterilerin satın alımlarından memnun olmalarını ve herkesin iyi bir inceleme bırakmasını istiyorsunuz. Bununla birlikte, ürünleriniz çevrimiçi olarak şahsen okunduğundan farklı bir şekilde okunuyorsa ve biri onları alıp, işleyebildiği, kaliteyi görebildiği vb. zaman daha iyi karşılanıyorsa, çevrimdışı satışlar için daha uygun olabilir.

7 – ÜRÜNLERİNİZ NASIL GÖNDERİLİR?

Ürünlerinizin ne kadar kolay gönderildiğini ve nakliye maliyetinin ne kadar olduğunu etkileyen faktör. Birçok satış, yüksek nakliye ücretleri nedeniyle terk edilir.

Etsy’deki kullanıcıların çoğu ABD’de ikamet ediyor, bu nedenle ABD’de yaşamıyorsanız ve ürünlerinizi ABD’ye göndermek çok maliyetliyse, farklı bir çevrimiçi pazara bakmak isteyebilirsiniz (uzun bir süre Burada listeleyin), kendi web sitenizi başlatmayı ve ürün adınız için konumunuzla birlikte SEO üzerinde çalışmayı veya yerel olarak çevrimdışı satış yapmaya odaklanmayı düşünün.

Ayrıca gönderileri takip etmenin sizin için ne kadar kolay olduğunu da düşünün. Siparişleri takip etmek, sevkiyat için paketlemek ve zamanında alıcılara ulaştırmak için bir sisteminiz var mı?

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, ürünlerinin hızlı bir şekilde gönderilmesini ister.

Etsy mağazalarında bırakılan birçok olumsuz yorum, bekleme süresi veya Etsy satıcısının ürünlerini ne zaman bekleyeceklerini bilmelerini sağlayan iletişim eksikliği ile ilgilidir.

Her hafta postaneye gidemiyorsanız veya ürünlerinizin teslim süresi uzunsa (yani her siparişi özel olarak siz yapıyorsunuz ve bir ürünün gönderilmeye hazır olması 2 haftanızı alıyorsa), çevrimiçi satış sizin için zor olabilir.

8 – BİLGİSAYAR BECERİLERİNİZ NELERDİR?

Etsy, özellikle kendi web sitenizi kurmakla karşılaştırıldığında, bir çevrimiçi mağaza kurmayı oldukça kolaylaştırır.

Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak istiyorsanız ancak minimum bilgisayar beceriniz varsa, Etsy muhtemelen en iyi seçeneğinizdir.

Mağazanızı nasıl kuracağınız konusunda size yol gösterecek birkaç öğretici var ve arayüzleri oldukça kullanıcı dostu.

Her şey gibi, platformu anlamak ve onunla rahat olmak biraz zaman alacak, ancak bunu yapmak için sınırlı zamanınız varsa, önerim kendi web sitenizi kurmak için Etsy’ye gitmeniz.

Etsy’yi kullanmaya alıştıktan sonra, kendi web sitenizi başlatma fikrine kendinizi kaptırabilirsiniz.

9 – TRAFİĞİ NASIL ALACAKSINIZ?

Kesin olan bir şey var; Etsy satıcıları artık mağazalarına liste eklemeye ve görünümleri ve satışların akmasını izlemeye güvenemez.

Sosyal medyadan ve çevrimiçi pazarlamadaki diğer biçimlerden nefret ediyorsanız, Etsy mağazanıza trafik çekmek zor olacak ve platformu kullanmanıza değmeyebilir.

Çevrimiçi satış yaparken, SEO’ya (arama motoru optimizasyonu) zaman ayırmanızı da gerektirir. Etsy, Google’da iyi bir sıralamaya sahip olduğundan, girişlerinizin Google aramalarında görünmesine yardımcı olabilir. Ancak Etsy’de algoritmalarını ve bir listenin platformda ne zaman ve nasıl göründüğünü sürekli olarak değiştiriyorlar. Bu nedenle Etsy başlangıçta Google’dan alışveriş yapanları çekmeye yardımcı olsa da, bu müşterileri diğer satıcılara kaptırmak daha kolaydır.

Kendi web sitenizin Google’ın ilk sayfasında yer alması daha uzun sürebilir, ancak biri web sitenize girdiğinde, ürünleriniz tıpkı onlar gibi milyonlarca başka ürünle rekabet etmez. Sayfanın en üstünde neyin görüneceğine siz karar verirsiniz ve alışveriş yapanların ürünlerinize odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, Etsy’ye kıyasla web sitenizde birilerini bülten listenize almak için daha kolay bir zamanınız olacak. Hangi işiniz için kesinlikle gereklidir.

Cidden, beklemeyin. Bülteninizi bugün ayarlayın. Ücretsizdir, 10 dakika sürer ve e-posta adreslerini toplamaya başlamak için bir web sitesine bile ihtiyacınız yoktur. Ve işte abonelerinize ne göndereceğinize dair 365+ fikir.

SEO’ya harcamak ve kişisel web sitenize trafik çekmek için çok fazla zamanınız ve paranız yoksa, Etsy işiniz için buna değer olabilir (kendi web sitenizin Google’ın ilk sayfasında görünmeye başlaması yıllar alabilir ).

10 – HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Önümüzdeki yıllarda işinizi nerede görüyorsunuz?

%100 çevrimiçi olan bir işletme mi istiyorsunuz? Etsy, çevrimiçi işiniz için iyi bir başlangıç ​​noktası ve destek olabilir.

Bir gün kendi mağazanızı açmak ister misiniz? Belki de perakendecilere toptan satış yapmaya odaklanmak daha iyi bir yoldur. Ayrıca, yavaş yavaş trafik oluşturmaya başlayabilmeniz için kendi web sitenizi başlatmak daha etkili olabilir ve o mağazayı açtığınızda site kullanıma hazırdır.

El sanatları gösterilerine odaklanmak ve birkaç çevrimiçi satış yapmak ister misiniz? Kendi web sitenizi oluşturmanız, bir geliştiriciye ödeme yapmanız, barındırma ve alan adı için ödeme yapmanız vb. gerekmediğinden Etsy bunun için mükemmel bir çözüm olabilir.

Etsy’de satış yapmanın işletmeniz için sahip olduğunuz vizyonla uyumlu olup olmadığını düşünün.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.