13 Basit Adımda Mücevher İşletmesine Nasıl Başlanır?

17.11.2021
944
13 Basit Adımda Mücevher İşletmesine Nasıl Başlanır?

13 Basit Adımda Mücevher İşletmesine Nasıl Başlanır?

Online mücevher satışları her yıl %5 ila %6 arasında büyüyor . Küresel mücevher endüstrisinin 2025 yılına kadar 480,5 milyar dolar değerinde olması bekleniyor .

Bu istatistiklerden de anlayabileceğiniz gibi, çevrimiçi mücevher satmak veya bir ev mücevheri işine başlamak çok büyük bir potansiyele sahiptir ve yandan para kazanmanın harika bir yoludur. Büyük harcamadan pay almak için giriş seviyeleri çok düşük. Evde el yapımı takılar oluşturabilir ve dünyanın her yerinden müşterilere ulaşmak için çevrimiçi mağazanızı kullanabilirsiniz .

İşte bir kuyumculuk işine başlamak için adım adım bir kılavuz:

Çevrimiçi bir mücevher işine nasıl başlanır

01. Çevrimiçi mağazanızı oluşturun

Her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı vardır – yakında açılacak kuyumcu mağazanız da buna dahildir. Niye ya? Çünkü bir web sitesi, küçük işletmenizi potansiyel müşterilerin dünyasına açar. İnsanlar mücevherlerinizi bulabilir ve binlerce kilometre uzakta olsalar bile sipariş verebilirler. Müşteri tabanınız, yalnızca bulunduğunuz kasaba veya şehirden önemli ölçüde genişler.

02. Materyallerinizi tedarik edin

Çevrimiçi bir kuyumcu dükkanı açarken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki şey, satacağınız parçalardır. Her bir mücevher parçasını oluşturmak için ihtiyacınız olan malzemeleri düşünmeye başlayın. Bu, aşağıdaki gibi öğeleri içerebilir:

 • Küpe saplamaları
 • inciler
 • elmaslar
 • Değerli metaller
 • Boncuklar ve değerli taşlar

03. Bir iş modeline karar verin

Kuyumcu mağazanızın çevrimiçi iş modeli, ürünleri nasıl tedarik edeceğinizi ve satacağınızı açıklar.

Kuyumculuk işinde seçim yapabileceğiniz tonlarca seçenek var, örneğin:

Özel bir kuyumculuk işi : Malzemeleri temin edin ve çevrimiçi satmak için kendi özel, el yapımı takılarınızı yaratın.

 •  

Güzel mücevher satın alma : Çeşitli mücevher tedarikçilerinden ve tasarımcılardan sevdiğiniz stilleri seçin. Mücevher kalitesi veya stili etrafında bir marka oluşturun, ardından ürünlerini müşterilerinize kârlı bir şekilde yeniden satabilirsiniz. Müşteriler, belirli bir tür mücevher (veya tasarımcı) bulmak için işletmenize gelebilir.

 •  
 • Dropshipping’e Başlayın : Bir müşteri, web siteniz aracılığıyla sipariş verdiğinde ürünü seçen, paketleyen ve gönderen bir kuyumcu veya toptancı ile çalışın.

04. Bir mücevher işletmesi adı için beyin fırtınası yapın

Her işletmenin güçlü bir işletme adına ihtiyacı vardır. Müşteriler sizi bu şekilde tanıyacak ve web siteniz, faturalarınız, yasal belgeleriniz ve müşterinin banka hesap özetleri dahil olmak üzere tüm işletme varlıkları için ön ve merkez olacak.

05. Yasal sorunları giderin

Bu aşamada mücevherlerinizi satabileceğiniz bir markanız olacak. Ancak ürünlerinizi çevrimiçi satmaya başlamadan önce, başka bir işletmeyi ihlal edip etmediğinizi kontrol etmek için ticari marka ofisine danışın.

06. Kitlenizi anlayın

Çevrimiçi olarak sattığınız ürünler ne olursa olsun, potansiyel müşterilerinizi tanımanız gerekir. Bu alıcı kişiliklerini sağlam bir şekilde anlamak, zevk alacakları ürünler ve fiyatlandırma yapabileceğiniz ve ürünlerinizi onların önünde konumlandırmak için bir pazarlama planı oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

07. Fiyatlandırmanızı belirleyin

Hedef kitlenizden bahsetmişken, mücevherlerinizi hangi fiyat noktasından almayı düşüneceklerini bilmeniz gerekir. Bu, araştırmanız sırasında bu tür mücevherler için ne kadar ödemeye razı olacaklarını sormak kadar basit olabilir.

08. Mücevherlerinizi nerede satacağınızı seçin

Küçük işletme sahibi olarak vereceğiniz en büyük kararlardan biri, ürünlerinizi nerede satacağınızdır.

Etsy ve Amazon gibi pazar yerleri, kuyumcuların ürünlerini dünya çapındaki bir kitleye satmaları için popülerdir. Ancak kendi çevrimiçi mağazanızı kurmanın birçok avantajı vardır:

 • İşlemleri işlemek için piyasaya ücret ödemekten kaçının.
 • Tasarım ve kullanıcı deneyimi üzerinde tam kontrol elde edin.
 • Mücevher web siteniz için yaptığınız herhangi bir pazarlama, kendi markanıza fayda sağlar (pazarın değil).

09. Bir mücevher markası ve logosu tasarlayın

Kuyumculuk işletmenizin adının markanızın temelini oluşturduğuna daha önce değinmiştik. Bu aşama, marka tutarlılığını sağlamak için logo gibi başka varlıklar oluşturacağınız yerdir.

10. Mücevherlerinizin büyük ve net fotoğraflarını çekin

ABD’li akıllı telefon kullanıcılarının %83’ünün ürün fotoğrafçılığının satın alma kararlarında “çok” ve “son derece” etkili olduğunu düşündüğünü biliyor muydunuz ?

Mücevherlerinizin fotoğraflarını çekerken yüksek kaliteli fotoğraflara yatırım yapmanız gerekir. Eşyalarınızın fotoğraflarını çekmek için yüksek kaliteli bir kamera gereklidir.

Çevrimiçi kuyumcu mağazanız için çeşitli ürün fotoğraflarına sahip olmak akıllıcadır. Basit ve temiz bir arka plana karşı çekilen öğeler, potansiyel müşterilerin mücevher parçasını tüm ihtişamıyla görmelerini kolaylaştırır. Ayrıca, takılan takıların yakın çekimlerini ve fotoğraflarını çekmeyi de düşünün.

11. Web sitenizdeki ürün ve kategori sayfalarını optimize edin

Mücevher web sitenizin ziyaretçileri karşılayan bir ana sayfası olmalıdır. Müşterilere aradıkları mücevheri bulmaları için kolay bir yol sağlayan parlak, net bir görüntü , ana sayfaya gelen daha fazla insanı dönüştürmenin anahtarıdır .

Ancak alışverişi daha da kolaylaştırmak için her bir mücevher türü veya stili için kategori sayfaları oluşturun. Bilezikler, kolyeler ve yüzükler veya kostüm, antika veya güzel takılar ile kategorilere ayırın. Sitenizin ana gezinme çubuğundan bu kategorilere bağlantı verin.

12. Pazarlama stratejisi oluşturun

Güzel mücevherler yaratmayı başardınız, ancak şimdi satışa başlamak için doğru müşterileri bulmanız gerekiyor. Çevrimiçi mağazanıza nasıl trafik çekeceğiniz konusunda bir eylem planı yapmaya başlayın ve onları ürünlerinizi satın almaya teşvik edin.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bunun karşılığını vermesi daha uzun zaman alır, ancak olduğu zaman buna değer. Hedef kitlenizin aradığı terimler için Google’ın sonuçlar sayfasında görüneceksiniz (örneğin, “kadınların pırlanta takıları” veya “erkeklerin alyansları” gibi).

Takı web sitenizi arama için nasıl optimize edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Hedef müşterinizin takı satın alırken hangi terimleri aradığını bulmak için anahtar kelime araştırmasını kullanın.
 • Anahtar kelime doldurmaktan kaçının. Arama motorları, anahtar kelimelerden doğal olarak bahseden siteleri, onları diğer her cümlede doldurmak yerine ödüllendirir.
 • Satış hunisindeki kişiler için blog gönderileri oluşturun . Bu, “Anneniz için bir mücevher hediyesi nasıl seçilir” gibi makaleleri veya yüzük ölçülerinin nasıl ölçüleceğine dair eğiticileri içerebilir. 

13. Çevrimiçi reklamcılığı düşünün

Hiç şüphe yok ki, tartıştığımız ücretsiz pazarlama stratejileri, müşterileri web sitenize çekebilir. Dezavantajı, organik pazarlama kampanyalarının anlamlı miktarda trafik almaya başlamasının biraz zaman alabilmesidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.